Zima powoli odpuszcza. Mokro, ślisko i spadające sople [POGODA]

Zima powoli odpuszcza. Temperatury w najbliższym tygodniu będą nieznacznie na plusie, na odwilż będziemy musieli jeszcze poczekać kilka dni.

To dobrze, bo po ostatnich opadach śnieg wciąż zalega na większości terenu kraju. Temperatury za dnia, oscylujące w okolicy zera stopni i lekko na plusie, spowodują, że śnieg będzie topniał stopniowo, co może uchroni nas od kałuż i jezior na ulicach i chodnikach. Cieplej będzie na południu kraju, szczególnie na Śląsku i Małopolsce, gdzie w środku tygodnia temperatura podczas dnia sięgnie 5-6 stopni Celsjusza.

Na terenie reszty kraju będzie zaledwie od 1 do 3 stopni podczas dnia. Choć ociepli się, to temperatura odczuwalna będzie niższa z powodu wilgoci utrzymującej się w powietrzu, mżawek, a także nieprzyjemnego wiatru wiejącego w kierunku zachodnim.

Zobacz pogodę na naszym serwisie >>

Niebezpiecznie może być za to w nocy, kiedy, szczególnie przy gruncie, temperatura może spadać w okolice zera i poniżej. To ostrzeżenie dla kierowców, bo na ulicach i szosach może być szklanka, ale także dla pieszych. W takie dni oddziały ortopedyczne szpitali mają zwykle bardzo dużo roboty. Uważać trzeba także na spadające z dachów sople.

IMGW ostrzega na przykład, że dziś pod wieczór w południowej części województwa podlaskiego nastąpi spadek temperatury powietrza poniżej 0°C, co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -3°C do -2 °C. Prognozowana temperatura przy gruncie od -3°C do -2°C.

Dziś przewiduje się zachmurzenie duże i całkowite, na wschodzie Polski miejscami większe przejaśnienia. Okresami opady - w północnej połowie kraju śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu, w południowej połowie kraju deszczu lub mżawki, tylko początkowo na południowym zachodzie śniegu. Na zachodzie i północy przejściowo opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Przed południem miejscami silne zamglenia - prognozuje IMGW.

TOK FM PREMIUM