"Albo powszechna odpłatność, albo mniej miejsc na studiach. Trzeba zdecydować"

"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego musi zdecydować, czy zmniejsza liczbę miejsc na studiach, bo jest niż demograficzny, czy chce po prostu wprowadzić powszechną odpłatność za kształcenie" - pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Dominika Sikora.

Sikora podkreśla, że konieczność zmiany obecnego systemu szkolnictwa wyższego jest "bezdyskusyjna". Chociażby ze względu na demografię - zbliża się czas niżu demograficznego, który dotknie właśnie uczelnie wyższe. "Dlatego nie dziwi szukanie pomysłu, jak im pomóc przetrwać. Stąd odpłatność za drugi kierunek. Stąd działania resortu, które mają na celu zmniejszenie liczby szkół wyższych" - pisze dziennikarka.

Jej zdaniem jednak te działania resortu szkolnictwa wyższego nie tłumaczą braku jednoznacznego, jasnego przekazu dotyczącego właśnie ograniczenia miejsc na uczelniach, ponieważ ostatecznie nie wiadomo, czyim kosztem miałoby się to odbyć. "Niestety w tym przypadku może sprawdzić się stare porzekadło. Łapanie za ogon dwóch srok jeszcze nikomu nie wyszło na dobre" - podsumowuje Sikora.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM