Pilot i instruktor po wypadku balonu w Egipcie: Przed lotem sprawdź dokumenty pilota i sprzętu

- Baloniarstwo jest bezpiecznym sportem, a wypadki zdarzają się wszędzie - twierdzi Jolanta Matejczuk, instruktor lotów balonowych i pilot, komentując dzisiejszą katastrofę balonu w Egipcie. Podpowiada też, na co zwracać uwagę przed skorzystaniem z tego rodzaju atrakcji turystycznych.

Anna Pawłowska, Gazeta.pl: Czy baloniarstwo jest niebezpiecznym sportem?

Jolanta Matejczuk, pilot i instruktor*: Jazda na nartach czy na snowboardzie też może być niebezpieczna. Baloniarstwo jest związane z lotnictwem, a lotnictwo należy do bezpiecznych sportów i hobby. Na tle innych sportów zdarza się niewiele wypadków. Dzisiejszy jest po prostu przykładem, że czasem się zdarzają - jak we wszystkich sportach.

Czy można już postawić jakąś hipotezę, co było przyczyną dzisiejszego wypadku?

- Na odległość trudno ocenić, czy to kwestia zaniedbania, warunki pogodowe, czy jeszcze coś innego. Ja to traktuję po prostu jako wypadek. Wypadki się zdarzają i niestety jest to rzecz nieodzowna w naszym życiu. Czy latamy na motolotni, czy na szybowcu, czy na balonie, czy jedziemy samochodem, to te wypadki po prostu są. Przyczyny w tym konkretnym przypadku musi ocenić komisja. Z pierwszych informacji wynika, że nastąpił pożar w koszu balonu, więc można przypuszczać, że nastąpiło zapalenie gazu, który jest głównym środkiem nośności sprzętu. Butle z gazem są połączone poprzez przewody z palnikiem i dzięki temu otrzymujemy gorące powietrze przekazywane do czaszy balonu. Najprawdopodobniej gdzieś w instalacji nastąpił przeciek i doszło do pożaru. Pilot i jeden pasażer przeżyli, więc mamy szansę dowiedzieć się od nich, co się stało.

Loty balonowe są w Egipcie bardzo popularną atrakcją. Czy firmy, które tam działają, dbają o standardy bezpieczeństwa? Czy korzystanie z takich ofert właśnie w Egipcie jest ryzykowne?

- Tego typu loty są popularne nie tylko w Egipcie. W Turcji lata się bardzo dużo, są tysiące balonów. Też w całej Afryce: Kenia, Nairobi - w tego typu krajach latanie balonem jest bardzo popularne. Na przestrzeni tylu lat rzadko zdarzały się wypadki. Rzeczywiście, każdy kraj ma swoje przepisy. Ale najistotniejszym czynnikiem przy lotach balonowych są warunki atmosferyczne. Akurat w tej sytuacji nic o warunkach pogodowych nie mówiono, więc może nie było to główną przyczyną.

Co może zrobić turysta, który chce skorzystać z tego rodzaju atrakcji i chce czuć się bezpiecznie? Na co powinien zwrócić uwagę?

- Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na doświadczenie pilota - ile lat lata, czy ma doświadczenie w lotach dużymi balonami, które przewożą ponad 10 osób, bo to zupełnie inny rodzaj sprzętu. Warto też sprawdzić, jak długo firma działa na rynku i jakie ma doświadczenie w organizacji lotów. Każdy może też choćby wzrokowo ocenić, w jakim stanie jest sprzęt, czy jest bardzo wyeksploatowany. Ważne jest też zachowanie załogi przed lotem. Poza tym oczywiście warto korzystać z rekomendacji osób, które wcześniej korzystały z takich usług.

Czy istnieją dokumenty lub certyfikaty, które warto sprawdzić przed lotem?

- Oczywiście. Firma organizująca loty powinna być wpisana do rejestru funkcjonującego w danym kraju. Poza tym każdy balon musi być zarejestrowany. Świadectwo rejestracji sprzętu jest zwykle wydawane na rok i musi być aktualne. Sprzęt powinien mieć też ważne ubezpieczenie. Pilot musi mieć natomiast aktualną licencję.

* Jolanta Matejczuk jest jedną z niewielu kobiet w Polsce czynnie uprawiającą sport balonowy. Ma licencję pilota, uprawnienia instruktora i mechanika. Lokuje się w pierwszej setce pilotów światowych FAI.

DOSTĘP PREMIUM