Trzęsienie ziemi na Podhalu. Były trzy wstrząsy wtórne

O 22.23 w piątek na Podhalu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 3.2. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu - podaje ?Tygodnik Podhalański?. O 11.50 w sobotę nastąpiły trzy - znacznie słabsze - wstrząsy.

Wstrząsy zarejestrował sejsmograf w Niedzicy oraz Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne, które uwzględniło je na specjalnej mapie trzęsień ziemi . Odczuli je także mieszkańcy Nowego Targu. "Tygodnik Podhalański" cytuje wpisy mieszkańców miasta na Facebooku : "ktoś poczuł coś teraz..nie ma siły żeby ktoś tak chatą ruszył???"; "siostra i mama coś poczuły, jakby coś wzdłuż południe - północ jakby nie wiem jak to nazwać".

Trzy wstrząsy wtórne

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego, ok. 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu. Wstrząs był relatywnie słaby w porównaniu do najbardziej niszczycielskich trzęsień ostatnich lat na świecie, podobnie jak większość trzęsień na obszarze południowej Polski.

O 11.50 w sobotę sejsmograf w Niedzicy zanotował trzy wstrząsy wtórne , słabsze od pierwszego trzęsienia. Brak jest informacji o jakichkolwiek zniszczeniach, choć "Tygodnik Podhalański" cytuje czytelników donoszących, że zatrzęsły im się szyby w oknach.

Magnituda a skala Richtera

Uwaga: siłę trzęsienia ziemi podajemy w tzw. magnitudzie, która jest obowiązującą skalą pomiaru trzęsień. Popularna skala Richtera ze względu na swoją niekompatybilność i brak możliwości mierzenia najsilniejszych trzęsień ziemi przestała być stosowana przez instytuty sejsmograficzne dawno temu. Sejsmologowie wykorzystują obecnie magnitudę skalibrowaną tak, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

TOK FM PREMIUM