Dymna, Pendereccy, Wajda, Kwaśniewski... Znani Polacy apelują o pomoc dla ofiar wojny w Syrii

Ponad dwadzieścia znanych osobistości zaapelowało w liście otwartym o udzielenie pomocy ofiarom wojny w Syrii. W większości są to kobiety, dzieci i starcy. - Nie możemy pozostać obojętni na cierpienia ludności cywilnej - piszą w liście, który publikujemy poniżej.

My, niżej podpisani, zwracamy się z apelem o solidarność i pomoc w ratowaniu życia ludzkiego w ogarniętej wojną Syrii.

Brutalna i krwawa wojna w Syrii tocząca się od marca 2011 roku pochłonęła ok. 70 tys. cywilnych ofiar zabitych w bombardowaniach, ostrzałach i zamachach bombowych. Ofiary przemocy to przede wszystkim dzieci, kobiety i ludzie starsi. Nie możemy pozostać obojętni na cierpienia ludności cywilnej.

4 miliony Syryjczyków oczekują naszej pomocy, w tym 2 miliony osób, które musiały opuścić swoje domy z powodu konfliktu zbrojnego. Prawie milion osób uciekło przed skutkami wojny do pobliskich krajów, wegetując w przygranicznych obozach dla uchodźców lub u rodzin. Prawie 80 procent wszystkich uchodźców to kobiety i dzieci. W tej dramatycznej sytuacji potrzebują naszej solidarnej pomocy.

Dzisiaj codzienność w Syrii to nasilone ataki na ludność cywilną, brak środków opatrunkowych, leków, żywności i ciepłej odzieży, życie w ruinach domów bez ogrzewania i możliwości przygotowania ciepłego posiłku, bez dostępu do wody. Miasta syryjskie, takie jak Damaszek, Aleppo, Homs, Hims, Idlib, Latakia i wiele innych, to całe dzielnice ruin pozbawionych elektryczności i paliwa. Szpitale i ośrodki zdrowia są zniszczone i okupowane przez wojska. Wstrzymanie produkcji leków i brak ich dostaw powodują zgony z powodu uleczalnych chorób. Szczególnie dramatyczna jest sytuacja matek karmiących, które z powodu stresu i niedożywienia nie mają pokarmu. Coraz więcej dzieci ma objawy ostrego niedożywienia.

Sytuacja w Syrii osiągnęła już stan katastrofy humanitarnej. Każdy dzień czekania na pomoc to dla Syryjczyków kolejny dzień walki o przeżycie, kolejny dzień grzebania ofiar, które umarły z powodu odniesionych ran czy chorób.

Nie chcemy pozwolić na to, żeby Syryjczycy czuli się narodem zapomnianym. Bez naszego zaangażowania i pomocy wojna będzie pochłaniała kolejne ofiary. Apelujemy o solidarność i wsparcie działań na rzecz pomocy cywilnym ofiarom konfliktu w Syrii.

Liczy się każdy dzień. Pomóż!

Wpłać dowolną kwotę na konto w banku BPH S.A. 32 1060 0076 0000 3310 0018 2891 z dopiskiem Syria lub zostań członkiem Klubu PAH SOS, by regularnie wspierać działania PAH w krajach dotkniętych przez kryzysy humanitarne. Więcej na pah.org.pl .

Sygnatariusze:

Władysław Bartoszewski

Adam Boniecki

Jerzy Buzek

Kardynał Stanisław Dziwisz

Anna Dymna

Agnieszka Holland

Krystyna Janda

Wojciech Kilar

Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski

Stanisław Kracik PCK

Aleksander Kwaśniewski

Tadeusz Mazowiecki

Adam Michnik

Kardynał Kazimierz Nycz

Janina Ochojska-Okońska

Jerzy Owsiak

Elżbieta i Krzysztof Pendereccy

Prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, UW

Andrzej Rzepliński

Sławomir Sierakowski

Magdalena Środa

Andrzej Wajda

Lech Wałęsa

O pomoc dla Syrii apelowała też na swoim blogu na tokfm.pl Janina Ochojska.

DOSTĘP PREMIUM