Kto dostanie Orła za najlepszy film? Trzech mocnych kandydatów

Jak piszą na swojej stronie organizatorzy, są francuskie Cezary, czeskie Lwy, hiszpańskie Goya, Europejskie Nagrody Filmowe, amerykańskie Oscary, a w Polsce - Orły. To już 15. edycja nagród Polskiej Akademii Filmowej, które przyznane zostaną w 17 kategoriach. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Początek o godz. 20.

Dziś wieczorem dowiemy się, który z trzech bardzo dobrych polskich filmów otrzyma nagrodę Orła za 2013 r. . Rywalizują "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida, "Obława" Marcina Krzyształowicza i "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. Orła za Osiągnięcia Życia otrzymała Danuta Szaflarska.

Zobacz wideo

10 nominacji dla "Obławy"

W tym roku jest spora konkurencja, bo na ekrany polskich kin weszły filmy dobrze przyjęte przez publiczność ( "Jesteś Bogiem" ), poruszająca ( "Obława" ) i kontrowersyjne ( "Pokłosie "). Jeżeli dodamy do tego "Drogówkę" Wojciecha Smarzowskiego (6 nominacji), a także takiego twórcę jak Roman Polański (nominacja za reżyserię za "Rzeź" ), to widać - jak mówią komentatorzy sportowi - tłok w czołówce.

Zobacz wideo

Najwięcej, bo aż 10 nominacji, otrzymał film "Obława" - wielowarstwowa wizja okupacyjnej przeszłości, koszmar spod znaku przemocy, nienawiści i gwałtu. O jedną nominację mniej ma "Jesteś Bogiem" - film opowiadający o członkach legendarnej hip-hopowej grupy Paktofonika i jej początkach w branży muzycznej. Po 6 nominacji dostały "Drogówka" oraz "Pokłosie". Szanse na nagrodę za najlepszą reżyserię mają: Dawid ("Jesteś Bogiem"), Krzyształowicz ("Obława") oraz Polański ("Rzeź").

Szaflarska może mieć drugiego Orła

Aktorki nominowane do Orła w kategorii "główna rola kobieca" to: Agnieszka Grochowska ("Bez wstydu"), Weronika Rosati ("Obława") i Danuta Szaflarska ("Pokłosie"). W kategorii "główna rola męska" nominacje uzyskali natomiast: Bartłomiej Topa ("Drogówka"), Marcin Dorociński ("Obława") i Maciej Stuhr ("Pokłosie").

Zobacz wideo

Stuhr będzie walczył w tym roku o Orła w dwóch aktorskich kategoriach, oprócz nominacji za pierwszoplanową rolę w "Pokłosiu" akademia nominowała go także w kategorii "drugoplanowa rola męska" za występ w "Obławie", a jego konkurentami są Arkadiusz Jakubik ("Drogówka") i Dawid Ogrodnik ("Jesteś Bogiem"). Na liście aktorek nominowanych do nagrody za drugoplanową rolę kobiecą znalazły się: Iza Kuna ("Drogówka"), Sonia Bohosiewicz ("Obława") i Joanna Kulig ("Sponsoring").

Szansę na nagrodę w kategorii "odkrycie roku" mają: aktor Marcin Kowalczyk, czyli filmowy Magik z "Jesteś Bogiem", reżyser Bartek Konopka za realizację "Lęku wysokości" i muzyk Michał Urbaniak za aktorską kreację w filmie "Mój rower".

Polański nominowany także za scenariusz

O statuetkę za scenariusz rywalizują w tym roku: Wojciech Smarzowski (scenariusz "Drogówki"), Maciej Pisuk ("Jesteś Bogiem"), Marcin Krzyształowicz ("Obława") oraz Roman Polański i Yasmina Reza (wspólnie za scenariusz filmu "Rzeź"). Do Orła za najlepsze zdjęcia nominowani zostali operatorzy: Piotr Sobociński jr ("Drogówka"), Radosław Ładczuk ("Jesteś Bogiem") i Arkadiusz Tomiak ("Obława").

W kategorii "kostiumy" nominowane są: Agata Culak ("Jesteś Bogiem"), Magdalena Rutkiewicz-Luterek ("Obława") i Małgorzata Braszka ("Pokłosie"). Szansę na nagrodę za scenografię mają z kolei: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński ("Jesteś Bogiem"), Wojciech Żogała ("Mój rower"), Allan Starski ("Pokłosie"), Janusz Sosnowski ("Wyspa skazańców").

W kategorii "muzyka" nominacje przyznano: Mikołajowi Trzasce ("Drogówka"), Francuzowi Alexandre'owi Desplatowi (za muzykę do "Rzezi" Polańskiego) i Mariuszowi Ostańskiemu za muzykę do dokumentu "Komeda, Komeda...".

W kategorii "montaż" nominowani są: Jarosław Kamiński ("Jesteś Bogiem"), Cezary Kowalczuk ("Mój rower") i Jarosław Kamiński ("Pokłosie"), a w kategorii "dźwięk" Nikodem Wołk-Łaniewski ("Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa"), Barbara Domaradzka i Piotr Domaradzki ("Obława"), Michał Żarnecki ("Piąta pora roku") oraz Jan Freda, Jan Schermer i Bartek Putkiewicz ("Pokłosie").

Akademia doceni film europejski

Nominacje ogłoszono również w kategorii najlepszy, zdaniem członków Polskiej Akademii Filmowej, film europejski . Na liście znalazły się: "Artysta" Michaela Hazanaviciusa, "Miłość" Michaela Hanekego oraz komedia "Nietykalni" Oliviera Nakache i Erica Toledano.

W tym roku wprowadzono nową kategorię, jeśli chodzi o nominacje do Orłów - "najlepszy film dokumentalny" . Dokumenty, które walczą o Orła 2013, to: "Fabryka wódki" Jerzego Śladkowskiego, "Fuck For Forest" Michała Marczaka i "Wirtualna wojna" Jacka Bławuta.

TOK FM PREMIUM