Coraz mniej polskich kierowców opłaca OC. A wysokość odszkodowania rośnie

W Polsce ubywa osób ubezpieczonych od wypadku, a wysokość odszkodowań rośnie. Oznacza to, że osoby uczciwie płacące składki "zrzucają się" na ogromne odszkodowania dla wybranych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Zaczynamy mieć do czynienia z rosnącą plagą kierowców jeżdżących bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Do tego roszczenia osób poszkodowanych w wypadkach drogowych są coraz większe, a co za tym idzie - odszkodowania są coraz wyższe. "Gazeta Wyborcza" obliczyła, że na jedno odszkodowanie o wysokości 200 tysięcy złotych zrzuca się 450 uczciwych kierowców.

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po polskich ulicach jeździ ćwierć miliona kierowców bez OC. Wielu z nich powoduje wypadki, których koszta pokrywają ci kierowcy, którzy regularnie opłacają składki ubezpieczeniowe - czytamy w "GW".

Do tego dochodzi problem lawinowo rosnących wysokości odszkodowań. - Dynamicznie rosnące wypłaty na rzecz poszkodowanych bardzo szybko będą stawały się problemem całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce - mówi "GW" Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Funduszu. Tylko w stosunku do zeszłego roku odszkodowania wypłacane przez Fundusz wzrosły o 20 proc.

Więcej na ten temat w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

TOK FM PREMIUM