Więcej przemocy w domach. "Żyjemy w napięciu, przestajemy sobie radzić"

Blisko 4,5 tys. dzieci padło w ubiegłym roku ofiarą przemocy ze strony opiekunów - pisze "Rzeczpospolita". Z danych KGP wynika, że to 130 dzieci więcej niż rok wcześniej.

Policja przeprowadza rocznie 80 tys. interwencji związanych z przemocą w rodzinie - informuje "Rzeczpospolita", podkreślając, że to tylko niewielki odsetek pokrzywdzonych. Przypadki przemocy wobec dzieci coraz częściej zgłaszają lekarze, do których trafiają dzieci z obrażeniami wskazującymi na pobicie: sińcami, urazami głowy czy złamanymi kończynami.

Więcej stresu, więcej przemocy

Takich dzieci było w 2012 r. 4359, a więc o 130 więcej niż w roku wcześniejszym. Według danych KGP wzrosła też liczba dzieciobójstw; w 2012 r. odnotowano ich 9. Oczywiście w policyjnych statystykach nie są ujęte wszystkie przypadki znęcania się nad dziećmi, bo otoczenie często nie reaguje na agresję wobec najmłodszych.

Wzrost przemocy wobec dzieci to - zdaniem cytowanej przez "Rz" psycholog dr Katarzyny Kopolewskiej - skutek stresu i napięcia. - Są osoby, które odreagowują stres na dziecku. To prymitywny mechanizm - mówi. Podkreśla, że przyczyną jest też brak wiedzy o możliwości oddania dziecka do adopcji od razu po urodzeniu.

Więcej w dzisiejszym wydaniu " Rzeczpospolitej "

DOSTĘP PREMIUM