Apel Owsiaka wpłynął na ministra zdrowia. W południe wspólna konferencja

W południe minister zdrowia Bartosz Arłukowicz z szefem WOŚP Jurkiem Owsiakiem mają przedstawić zmiany w nocnej i świątecznej pomocy dla dzieci. To zmiany w związku ze śmiercią 2,5-letniej Dominiki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

Wspólna konferencja ministra zdrowia i szefa WOŚP zapowiedziana jest na godz. 12. W poniedziałek minister spotkał się z konsultantami ds. pediatrii, ratownictwa medycznego i medycyny rodzinnej. Mieli wypracować wspólne stanowisko w związku ze śmiercią dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. Wcześniej minister zlecił też kontrolę w szpitalu.

Dyskusja o służbie zdrowia trwa od ubiegłego tygodnia. 2,5-letniej Dominika zmarła po tym, jak nie wysłano do niej karetki pogotowia. Lider Orkiestry początkowo zapowiedział w oświadczeniu: "Dalsze działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej stoją pod znakiem zapytania".

Ile zebrała WOŚP?

Później stanowisko nieco złagodził. - Jak mamy prosić ludzi, by po raz kolejny nam zaufali i dali nam pieniądze na nowoczesny sprzęt, jeżeli pacjenci nie mogą dojechać do szpitala? - pytał w TVP Info Jerzy Owsiak. Podkreślił, że WOŚP nie może zajmować się wszystkim. - Jeżeli mamy się wszystkim zająć, to od jutra Jurek Owsiak będzie zbierał podatki i zakłada nowe państwo - dodał.

- Nie powiedzieliśmy, że jesteśmy rozczarowani i nie zbieramy już pieniędzy na dzieci. Widzimy mały sens kupowania sprzętu z najwyższej półki, jeżeli dojazd pacjenta do szpitala, który ma nasz sprzęt, nie działa - mówił szef WOŚP.

Owsiak w środę ma też zdradzić, ile pieniędzy udało się zebrać WOŚP podczas styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM