Afera stalowa. ABW zatrzymała sześciu prezesów i właścicieli firm. Straty - 210 mln zł

Do zatrzymań doszło na terenie województwa śląskiego. Jak podaje ABW, zatrzymani to osoby zajmujące się obrotem wyrobami stalowymi, którzy ?prali brudne pieniądze?. Straty skarbu państwa szacowane są na ponad 210 mln zł.

Według prowadzącej śledztwo katowickiej delegatury ABW zatrzymani byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która oprócz prania brudnych pieniędzy zajmowała się oszustwami podatkowymi dotyczącymi nielegalnego odzyskiwania VAT. Takie też zarzuty usłyszeli zatrzymani.

Przestępstwo polegało na dokonywaniu fikcyjnych wewnętrznych transakcji, głównie wyrobami stalowymi. Zaangażowanych w nie było wiele firm nie tylko z Polski, ale też z Cypru, Łotwy, Czech i Słowacji.

Sąd Rejonowy w Gliwicach zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące dwóch podejrzanych. Wobec pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Ponadto zabezpieczono majątek podejrzanych i ich krewnych o wartości 5,7 mln zł.

By doszło do zatrzymań, ABW współpracowała z Wywiadem Skarbowym, Urzędami Kontroli Skarbowej w Katowicach i w Opolu oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Toczy się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

W podobnych sprawach od zeszłego roku ABW zatrzymała ok. 40 osób, których przestępcza działalność mogła narazić skarb państwa na straty nawet na 610 mln zł.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM