"Katastrofa smoleńska? Rosjanie celowo utrudniają śledztwo". Tak myśli co trzeci Polak

Niemal 70 proc. Polaków nie wierzy w dobre intencje rosyjskich władz przy wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej. To wyniki badania opinii publicznej, wykonanego na zlecenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Jednocześnie okazuje się, że mamy ogromne trudności w poruszaniu kwestii katastrofy smoleńskiej. - Ten temat powoli zsuwa się w obszar społecznego tabu - zauważa w rozmowie z TOK FM Łukasz Mazurkiewicz z ARC Rynek i Opinie.

W badaniu wykonanym na zlecenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia 69 proc. respondentów negatywnie wypowiedziało się o postawie rosyjskich władz podczas wyjaśniania katastrofy smoleńskiej.

Zdaniem 32 proc. pytanych, władze rosyjskie celowo utrudniają pełne wyjaśnienie okoliczności i przyczyn katastrofy. Kolejne 37 proc. uważa, że Moskwa w ogóle nie jest zainteresowana śledztwem. Jedynie 18 proc. respondentów wskazało, że rosyjska administracja działa poprawnie, choć można oczekiwać z jej strony większej skuteczności.

- Widać było pewną rezerwę, trudność respondentów w poruszaniu tego temat - powiedział Radiu TOK FM Łukasz Mazurkiewicz z ARC Rynek i Opinie, który zajmował się częścią jakościową badania, polegającą na swobodnej dyskusji respondentów. - Temat smoleński jest postrzegany jako polaryzujący opinie, zatem niechętnie poruszany w towarzystwie, którego nie znamy. Nie wiemy bowiem, z jaką reakcją się możemy spotkać. Jest to też kwestia bardzo ciężkiego, emocjonalnego kalibru. Ten temat powoli zsuwa się w obszar społecznego tabu - zauważa Mazurkiewicz.

Rosja? "Autorytarna, pełna patologii". Rosjanie? "Serdeczni i gościnni"

Badanie dotyczyło wzajemnego obrazu Rosjan i Polaków. Okazuje się, że Polacy postrzegają Rosję jako autorytarne, niesprawne, pełne kontrastów i patologii państwo. Wyraźnie lepiej postrzegają natomiast Rosjan jako ludzi. Ci są otwarci, serdeczni i gościnni.

Badacze zauważają jednak, że tak naprawdę nie znamy Rosji. Jedynie 9 proc. naszych rodaków było kiedykolwiek w tym kraju. Rosja Polakom kojarzy się tylko z tragicznymi historycznymi wydarzeniami i politycznymi przywódcami.

DOSTĘP PREMIUM