Letnie wakacje są za krótkie? Nadmorskie gminy: I to co najmniej o tydzień

Nadmorskie gminy chcą wydłużenia letnich wakacji. Co najmniej o tydzień. Nie zrażają się tym, że MEN odmawia - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.

Po ubiegłorocznych wakacjach Janusz Zalewski, właściciel ośrodka wypoczynkowego Sandra z Pogorzelicy, rozpoczął batalię o przywrócenie wcześniejszych przepisów o rozpoczęciu wakacji.

Termin ten reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 2002 r., do którego w 2010 r. wprowadzono poprawkę. Zgodnie z nią od 2012 r. wakacje rozpoczynają się w ostatni piątek czerwca. Zanim wprowadzono tę poprawkę, zapis określający czas rozpoczęcia wakacji szkolnych brzmiał: "Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po 18 czerwca".

Zmienione przepisy spowodowały, że ostatnie wakacje zaczęły się 29 czerwca, a w tym roku zaczną się 28 czerwca. - Czerwcowe obroty w moich ośrodkach spadły o 30 proc. - narzeka Zalewski. To on złożył petycję do MEN, by powrócić do starych zapisów. Zebrał kilkaset podpisów. Poparli go właściciele pensjonatów, sklepów, restauracji, smażalni ryb. W październiku uchwałę popierającą inicjatywę Zalewskiego wydała rada gminy Rewal. Jednak resort pomysł odrzucił.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

TOK FM PREMIUM