Młodsze dzieci radzą sobie gorzej na egzaminach. Badanie MEN

Dzieci, które rozpoczęły szkołę w wieku sześciu lat mają słabsze wyniki na szkolnych egzaminach. Tak wynika z badań podlegającego pod MEN Instytutu Badań Edukacyjnych - informuje ?Rzeczpospolita?. Resort nie opublikował wyników tych badań.

Zdaniem minister edukacji Krystyny Szumilas dzieci powinny trafiać do szkoły jak wcześniej. Dzięki temu powinny osiągać lepsze wyniki w nauce. Jednak z wyników badań, do których dotarł dziennik "Rzeczpospolita" wynika, że dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku sześciu radzą sobie z nauką stosunkowo słabo.

Prof. Roman Dolata oraz dr Artur Pokropek z Instytutu Badań Edukacyjnych sprawdzili, jak wypada porównanie wyników sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego. Naukowcy wzięli pod uwagę miesiąc urodzenia ucznia. Okazało się, że wyniki dzieci urodzonych w styczniu były znacznie lepsze - czytamy w "Rz" .

- Sposób, w jaki MEN przeprowadza reformę obniżenia wieku szkolnego, nie pozostawia wątpliwości, że dobro dzieci jest ostatnią rzeczą, jaką bierze się pod uwagę - mówi "Rz" dr Jerzy Lackowski, były kurator oświaty w Krakowie. Ministerstwo do tej pory nie opublikowało wyniku wspomnianych badań, jednak zapowiedziało, że nie wyklucza zmian w formule sprawdzianu szóstoklasisty.

TOK FM PREMIUM