Sondaż: Polacy coraz bardziej liberalni ws. modelu rodziny

Odsetek osób uznających za rodzinę parę gejów lub lesbijek wspólnie wychowujących dzieci wzrósł w ostatnich siedmiu latach z 9 do 23 proc., a osób, które rodziną nazywają również związek homoseksualny bez dzieci, z 6 do 14 proc. - donosi dzisiejsza ?Gazeta Wyborcza?.

Przybyło też tych, którzy za rodzinę uważają parę żyjącą w konkubinacie i wychowującą dzieci (z 71 proc. do 78 proc.), a także konkubinat bez potomstwa (z 26 proc. do 33 proc.). - Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte. Chociaż ideałem, do którego dążymy, jest mała rodzina złożona z rodziców z dwójką-trójką dzieci, to jeśli ktoś preferuje inne modele życia, nie mamy nic przeciwko temu - mówi "Gazecie" Rafał Boguszewski z CBOS.

Najnowszy sondaż CBOS zaskakuje. Konserwatywna większość sejmowa, odrzucając w pierwszym czytaniu projekty ustaw o związkach partnerskich, tłumaczyła to obroną tzw. tradycyjnej rodziny rozumianej jako małżeństwo kobiety i mężczyzny. Okazuje się, że coraz większa część Polaków jest już gdzie indziej.

Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej"

TOK FM PREMIUM