Co dalej z Kościołem Latającego Potwora Spaghetti? "W razie potrzeby - skarga do Strasburga"

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odmówiło rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Urzędnicy uznali, że Kościół nie spełnia norm. Jednak wyznawcy Potwora nie dają za wygraną. Zapowiadają złożenie odwołania oraz skargę do sądu. - Jeśli Naczelny Sąd Administracyjny również potwierdzi decyzję ministerstwa, ostatecznie możemy udać się do Strasburga - ostrzega Piotr Podoba z rady Kościoła.

- Najpierw wyślemy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zakładamy, że urzędnicy i tak nie zmienią swojej decyzji, wówczas trzeba będzie zaskarżyć decyzję w sądzie - zapowiada Piotr Podoba. - Jeśli Wojewódzki Sąd Administracyjny uzna, że urząd miał rację, wówczas przysługuje nam skarga w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - dodaj.

Jeśli i to nie przyniesie skutku, wyznawcy Potwora skierują swój protest wyżej. - Jeśli NSA również potwierdzi decyzję ministerstwa, ostatecznie możemy udać się do Strasburga - ostrzega Podoba.

"Spełniliśmy wszystkie przesłanki formalne"

Jednak przedstawiciele Kościoła spodziewają się, że sprawa zostanie załatwiona na poziomie WSA. - Wszystkie formalne przesłanki zostały spełnione i zgodnie z prawem powinniśmy zostać zarejestrowani. Urząd natomiast poczuł się kompetentny, żeby ocenić ilość wiary w naszej wierze - informuje przedstawiciel Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Dlaczego ministerstwo odmówiło rejestracji Kościoła? Resort uznał , że Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie spełnia wymogów art. 2 ust. 1 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, nie został bowiem utworzony - zdaniem ekspertów - w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej.

Pastafarianie, czyli wyznawcy Latającego Potwora Spaghetti, są tą decyzją oburzeni. "Odczytujemy to jednoznacznie, że urząd, podpierając się ekspertyzą, ocenił ilość naszej wiary w Potwora i stwierdził, że... nie wierzymy. Tym samym urząd uznaje się za orzecznika wiary obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - napisali w oświadczeniu.

TOK FM PREMIUM