Po raz pierwszy policzą polskie dzieci z FAS. Wśród ciężarnych najwięcej piją mieszkanki Śląska i Świętokrzyskiego

Krakowski szpital Dziecięcy im. św. Ludwika prowadzi badania, które mają wskazać liczbę dzieci cierpiących na FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. Do tej pory nikt w Polsce dogłębnie tego nie sprawdził. Badania prowadzone są w czterech województwach.

Śląskie i Świętokrzyskie to te regiony, w których kobiety w ciąży najczęściej sięgają po alkohol - mówi dr Teresa Szumiło z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zbadane zostaną też dzieci w województwie małopolskim i podkarpackim.

Matki anonimowo przyznają, że piły w ciąży

W Polsce istnieją jedynie dane szacunkowe dotyczące liczby dzieci z FAS - w Krajowym Rejestrze Wad Wrodzonych zarejestrowanych jest ich zaledwie trzynaścioro. Tymczasem do Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FAS, które od czerwca działa przy krakowskim szpitalu dziecięcym, trafiło aż 90 maluchów. - Mamy tu dzieci z całej Polski, u których w szpitalach rejonowych rozpoznano objawy alkoholowego zespołu płodowego - mówi Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie.

Pijące matki to poważny problem społeczny. Co trzecia kobieta anonimowo przyznaje się do picia alkoholu w czasie ciąży. Tymczasem każda jego ilość spożywana w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku. - Alkohol uszkadza przede wszystkim centralny system nerwowy - to prowadzi do poważnych wad rozwojowych - wyjaśnia Stępniewski.

Najwyższy wskaźnik FAS w Europie? We Włoszech

Badania są prowadzone w losowo wybranych szkołach 15 powiatów i obejmują dzieci w wieku od siódmego do dziewiątego roku życia. - To wystarczająca liczba, by móc oszacować skalę problemu w całej Polsce - tłumaczy Teresa Szumiło z PARPA. Do tej pory istniały wyłącznie badania ankietowe.

- Te, które prowadzimy, składają się z trzech etapów: najpierw pielęgniarki środowiskowe ważą dzieci w szkołach, sprawdzają ich wzrost i obwód głowy, drugi etap to testy psychologiczne i w końcu badanie mózgu. Korzystamy z metodologii kanadyjskiej. - Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, w którym do tej pory nikt nie sprawdził liczby dzieci z FAS. W Europie średnio 0,8-1,5 proc. dzieci cierpi na alkoholowy zespół płodowy. Najwyższy wskaźnik jest we Włoszech, wynosi aż 5 proc. - mówi Stępniewski.

Badania finansowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zakończą się w 2014 roku.

DOSTĘP PREMIUM