Raport o dyskryminacji w szkole, czyli co może spotkać uczniów? Epitety, wykluczanie, przemoc seksualna...

Nowy raport o dyskryminacji nie pozostawia wątpliwości - dyskryminacja w szkole jest częsta, a w najgorszej sytuacji są uczennice i uczniowie homoseksualni oraz osoby ubogie. O tym w TOK FM mówiła Małgorzata Jonczy-Adamska, psycholożka i pedagożka z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

- Uczniowie doskonale wiedzą, które dzieci w szkole doznają złego traktowania. A jednocześnie traktują to jako szkolną normę - opowiadała w Radiu TOK FM Małgorzata Jonczy-Adamska, współautorka raportu "Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona".

"Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona. O budowaniu edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce" - tak brzmi tytuł raportu przygotowanego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Raport gromadzi materiał z kilku źródeł: wywiadów fokusowych z młodzieżą szkolną, pogłębionych wywiadów indywidualnych z tzw. liderami i liderkami równości oraz danych zgromadzonych w Systemie Ewaluacji Oświaty.

"Mówili nam: trzeba to przetrwać"

- Uczniowie mówili nam: trzeba to jakoś przetrwać. Druga strategia to odpowiedź przemocą: by się ratować, trzeba komuś dać w zęby. Rzadko kiedy rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do nauczycieli - mówiła Małgorzata Jonczy-Adamska w rozmowie z Pawłem Sulikiem.

O tym, co zawiera raport o dyskryminacji, opowiadała w TOK FM Małgorzata Jonczy-Adamska, współautorka raportu z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

- Nie badałyśmy zjawiska ilościowo, nie wiemy, czy jest powszechne. Ale nauczyciele przez nas pytani mówili: u nas w szkole jest tak samo albo jeszcze gorzej - wyjaśniała ekspertka. - Bardzo chcielibyśmy, by na raport zareagował MEN, bo ta instytucja może nakazać wprowadzenie tematyki antydyskryminacyjnej do programów szkoleń dla nauczycieli.

Co wynika z raportu? Po pierwsze, dyskryminacja w szkołach to fakt. Gorzej są traktowane dzieci ubogie oraz chłopcy, którzy w jakikolwiek sposób nie mieszczą się w społecznej normie męskości. Co jeszcze? Dyskryminowane są osoby niepełnosprawne, o innym kolorze skóry, o innym wyznaniu czy wyglądzie oraz uczniowie o innej orientacji seksualnej.

DOSTĘP PREMIUM