Szostkiewicz o rocznicy smoleńskiej: Tak się nie czci pamięci ofiar, tak się ją rani

"Siódma rocznica smoleńska to kolejna zmarnowana okazja. Pisowska władza obchodzi ją sama z sobą i jej sympatykami" - pisze Adam Szostkiewicz. Jego zdaniem to "partyjny wiec, na którym dygnitarze krzyczą, a tłum skanduje imię zbawcy narodu".

"Nie ma zmiłuj. Siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono wiecem partii rządzącej i prezentacją filmu o wybuchu bomby termobarycznej na pokładzie prezydenckiego samolotu" - pisze Adam Szostkiewicz na swoim blogu w serwisie Polityka.pl. Jego zdaniem, partia Kaczyńskiego "idzie drogą konfrontacyjną".

Co może przynieść promowanie tezy "wybuchowej"? Według publicysty rozpoczną się przygotowania do procesów polityków opozycji, których o katastrofę obwinia PiS, nastąpi także ochłodzenie w stosunkach polsko-rosyjskich. Autorzy teorii "pilnowali się, by nie przypisać winy za katastrofę komuś konkretnemu", oskarżenie Moskwy oznaczałoby bowiem wypowiedzenie jej wojny. Władza jednak, uważa publicysta, tego nie zrobi, "ale będzie usiłowała grać kartą smoleńską w polityce wewnętrznej i międzynarodowej".

"Siódma rocznica smoleńska to kolejna zmarnowana okazja. Pisowska władza obchodzi ją sama z sobą i jej sympatykami" - twierdzi Szostkiewicz. Nikt poza tym nie bierze w niej udziału, w "partyjnym wiecu, na którym dygnitarze krzyczą, a tłum skanduje imię zbawcy narodu". "Tak się nie czci pamięci ofiar, tak się ją rani" - ocenia.

Czy rząd premier Szydło zwrócił się o pomoc do UE ws. Smoleńska? Czarnecki kluczy

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (30)
Szostkiewicz o rocznicy smoleńskiej: Tak się nie czci pamięci ofiar, tak się ją rani
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 35 razy 13

  Kpili dowodami na wycieraczce i ugotowanymi parówkami.Dzisiaj mają czelność upamiętniać tylko "swoich" poległych.Za państwowe pieniądze.Ot taka partyjna imprezka za zaproszeniami.Ale powoli za pleców pana prezesa pojawiają się kłęby dymu piekielnego..Można podejrzewać,że to diabeł kreci tym całym smoleńskim interesem.

 • juzstarsza

  Oceniono 8 razy 8

  PIS=owcom modlitwa jest obca. Taki KACZOR za modlitwę uważa wrędny, wstrętny gest i ryk nienawiści.

 • opt

  Oceniono 15 razy 7

  Maria, Maya Devi nie mogły nie mogły urodzić swoich synów jak normalne kobiety. Urodziły zachowując dziewictwo, bo są w pewnym sensie gloryfikowane.
  Kaczyński też nie mógł zginąć w zwykłym wypadku lotniczym , wypadku którego przyczyną była wszechobecna bylejakość, ale jego wyznawcy nie mogą dopuścić do takiej zwyczajności, jak już ginąć to na polu walki ( skim?) lub być zdradziecko zabitym, bo to już bardziej chwalebne. To taki sort ludzi o specyficznym myśleniu- panowie a nie hołota..

 • Lech Pawluk

  Oceniono 17 razy 7

  Systematycznie skłócanie, wyzwanie, dzielenie RODAKÓW i to wszystko w imię CZEGO? Czy takie postępowanie jest zgodne z DEKALOGIEM i wiarą katolicką?

 • soltysowa_z_brzeszcz

  Oceniono 10 razy 6

  podkomisja smoleńska czyli bajki z mchu i paproci ...

 • soltysowa_z_brzeszcz

  Oceniono 7 razy 5

  zamachowiec był na pokładzie!
  mówił "musimy próbować do końca"!
  to pewnie on przemycił na pokład bĄbę.

 • corey999

  Oceniono 13 razy 5

  Do jasnej anielki koniec pierniczenia. Przecież juz znacie prawde BOMBA TERMOBARYCZNA.. No i dość. Wbić to sobie do łbów i koniec szukania.

 • tekameka

  Oceniono 8 razy 4

  Pod wnioskiem o wznowienie ekshumacji Żydów, którzy zostali zamordowani w Jedwabnem w 1941 r., podpisało się ok. 12 tys. Polaków z kraju i zagranicy. Podpisy zebrano ramach akcji społecznej, prowadzonej przez historyk Ewę Kurek.

  O powodach, dla których zrodziła się inicjatywa, profesor mówi: – Z punktu widzenia historyka nie interesowałam się tą sprawą, aż do chwili, gdy wiosną 2014 roku do mojego mieszkania w Lubinie przyjechali Żydzi. Przywieźli egzemplarz kwartalnika „Kolbojnik”, mówili: zrób coś z tym. Według prawa żydowskiego, należy przeprowadzić ekshumację. Stodoła nie jest bowiem dla Żydów grobem, należy przenieść ich w odpowiednie miejsce, którym jest cmentarz żydowski albo ziemia Izraela.

  Sprawą zainteresowało się Radio Wnet, które jedną ze swych porannych audycji zrealizowała właśnie w Jedwabnem.

  Mówiąc o konieczności ponownej ekshumacji, prof. Kurek wskazuje na konstytucję i Kodeks Karny ( artykuły: 209, 210, 540), które decyzją o wstrzymaniu ekshumacji, zostały naruszone. Mówi też o jej sprzeczności z prawem żydowskim. Na potwierdzenie opinii, że od wielu lat, Jedwabne wykorzystywane jest do ataków na Polskę i wysuwania kłamliwych tez o „polskim antysemityzmie” znalazł się we wniosku do min. Ziobro cytat z „Żydowskiej Biblioteki Wirtualnej”

  (jewishvirtuallibrary.org): „Jedwabne, małe miasteczko w północno-wschodniej Polsce, które przez dwa lata znajdowało się pod kontrolą Rosji, wpadło w ręce Niemiec 22 czerwca 1941 roku. Jedno z pierwszych wniosków skierowanych przez Polaków do ich nowych władców nazistów była prośba o pozwolenie wybicia Żydów. (…) Naziści usiłowali przekonać Polaków aby oszczędzili choć po jednej rodzinie żydowskiej z każdego rzemiosła, ale Polacy odpowiedzieli: Mamy wystarczająco swoich własnych rzemieślników i musimy unicestwić wszystkich Żydów, żeby żaden nie został przy życiu. (…)”. Wznowienia ekshumacji domagają się również Żydzi. W piśmie do Ministra Sprawiedliwości cytowany jest stosowny fragment z wydawanego przez warszawską gminę żydowską „Kolbojnika”: „Żyjący Polacy i Żydzi domagają się (…) od Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Rzeczypospolitej Polski poszanowania żydowskiego i polskiego prawa – z prawami kardynalnymi włącznie – oraz prawa historyków polskich do rzetelnego ustalenia prawdy historycznej. Warunkiem spełnienia tego jest przeprowadzenie w jedwabińskiej stodole zgodnej z polskim i żydowskim prawem oraz metodyką badań historycznych ekshumacji. (…)”.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX