Uwierzyliście w kornika w Puszczy? Oto dowód, o co tak naprawdę chodzi Szyszce

- Ludzie, którzy blokowali wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, otrzymują od Lasów Państwowych wezwania do zapłacenia wysokich odszkodowań - mówi Ewa Sufin z Fundacji Strefa Zieleni i Partii Zieloni w Radiu TOK FM.

Resort środowiska od dawna podkreśla, że wycinka drzew zaatakowanych przez kornika drukarza ma służyć ratowaniu drzewostanu przed przedwczesnym rozpadem. Tymczasem ekolożka Ewa Sufin, aktywistka Partii Zieloni rzuca na sprawę nowe światło. 

"Żądają pieniędzy" 

Ludzie, którzy blokowali maszyny wycinające w drzewa Puszczy Białowieskiej zaczynają dostawać wezwania do zapłacenia bardzo wysokich odszkodowań

- mówi Ewa Sufin w "Popołudnie Radia TOK FM". O jakie dokładnie odszkodowania chodzi? 

Chodzi o straty spowodowane wstrzymaniem wycinki, a w efekcie brakiem zysków ze sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe

- wyjaśnia ekolożka. I podkreśla, że działania Lasów Państwowych kłócą się, z tym, co od wielu miesięcy - jak mantrę - powtarza minister Szyszko, który tłumaczy się, że wycinając drzewa, broni Puszczę Białowieską przed kornikiem drukarzem.

Ministerstwo środowiska wycinkę nazywa "działaniami ochronnymi". Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej tłumaczył, że prowadzone są "wyłącznie działania ochronne", w zgodzie z unijnym prawem.

Wezwania do zapłacenia kar kłóci się z tym, co mówi ministerstwo środowiska Komisji Europejskiej i UNESCO

- podkreśla szefowa Fundacji Strefa Zieleni. 

UNESCO wstrzymuję, PiS tnie dalej

Przypomnijmy. Sprawa wycinki Puszczy Białowieskiej odbiła się szerokim echem na całym świecie. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał polski rząd do natychmiastowego wstrzymania wycinki w najstarszych częściach lasu. Zadecydowano także, że do Białowieży zostanie raz jeszcze wysłana misja ekspertów, która oceni czy Puszczę Białowieską należy wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego.

Przeczytaj także: Sędzia ETS: Dalsza wycinka Puszczy, już po decyzji Trybunału, łamie zasadę równego traktowania

Z kolei jak przypomina Greenpeace konieczność specjalnej ochrony Puszczy Białowieskiej, dostrzegał już m.in. prezydent Lech Kaczyński, którego zespół ekspertów przygotował projekty ustaw, uznających konieczność poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (421)
Puszcza Białowieska. Oto dowód, o co tak naprawdę chodzi Szyszce
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 89 razy 81

  Przecież to oczywiste, przedsiębiorstwo "Lasy państwowe" niemalże uwłaszczyło się na lasach i w nim zatrudnieni leśnicy żyją z tego co z lasu wywiozą...obiecał im Szyszko przed wyborami, że będą rżnąć i konsumować.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 79 razy 63

  Przecież pień drzewa zaatakowanego przez korniki jest bardzo charakterystyczny, na wszystkich zdjęciach wrzucanych do sieci widać dorodne pnie, o pięknej strukturze.

 • lech2011

  Oceniono 62 razy 54

  Polish jokes: kto jest największym szkodnikiem przyrody w Polsce ?
  Minister Ochrony Środowiska.

 • balduram

  Oceniono 59 razy 53

  Rozumiem,że jak zmieni się władza za 2 lata, a zmieni się,bo suweren przeciera oczy ze zdumienia,to Szyszko odpowie własnym majątkiem za wszystkie kary , które przyjdzie płacić mojej ojczyźnie za pisowskie widzimisię. Rozumiem, że nie pozostanie bezkarnym urzędnikiem państwowym.

 • wujekdolf

  Oceniono 50 razy 46

  i doszli wreszcie do tego że ten menel szyszko to po prostu pospolity złodziej - szkoda że nikt nie zareagował jak pisiory z tą mendą kurskim tvp zmieniło w tvpis - do większej części nieświadomych niczego smoleńskich głupków by wreszcie doszło.

 • gelerthh

  Oceniono 49 razy 45

  kornik atakuje drzewa iglaste a tnie się wszystkie.... i przede wszystkim liściaste..

 • norman67

  Oceniono 42 razy 36

  Ludzie i drzewa wytrzymajcie - jeszcze dwa lata i pognamy tą toruńską zarazę!

 • mgrzemow

  Oceniono 42 razy 34

  Przekręty i Szwindle...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX