Waszczykowski o zakazie wjazdu dla Ukraińców: Lista jest za krótka, co pokazuje naszą wyrozumiałość

Szef MSZ Witold Waszczykowski wypowiedział się na temat zakazu wjazdu do Polski za "skrajnie antypolskie poglądy". - Lista osób jest za krótka, co demonstruje naszą wyrozumiałość względem strony ukraińskiej - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

"Dziennik Gazeta Prawna" informował, że polski MSZ pozbawił szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza prawa wjazdu do Polski. Ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin oznajmił, że będzie bronić objętego zakazem Wjatrowycza. Zaznaczył, że stosunki między Polską i Ukrainą powinny być oparte na pojednaniu, a nie na dominacji.

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister Waszczykowski nie chciał zdradzić kto znajduje się na liście zakazu wjazdu i czy rzeczywiście jest to szef ukraińskiego IPN. - Nie wypowiadamy się ani na temat tego, kto, ani ile osób, ani jakiego obszaru dotyczy zakaz - powiedział szef polskiej dyplomacji.

- W tej chwili uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski - powiedział niedawno w TVP minister Witold Waszczykowski. "Dziennik Gazeta Prawna" dopytywał o podstawę prawną niewpuszczania osób z listy do Polski. Minister zapewniał, że osoba z listy "propaguje wartości głęboko antyhumanitarne, antyeuropejskie".

Zapytany o to, jak długa jest lista, odpowiedział: - Za krótka, co demonstruje naszą daleko idącą wyrozumiałość względem strony ukraińskiej i determinację w poszukiwanie dróg postępu w kontaktach wzajemnych. -

Parafianowicz: Waszczykowski uwielbia retorykę antyukraińską, odwiedza Lwów, jak delegat województwo

DOSTĘP PREMIUM