Opozycja: "PiS próbuje nielegalnie usunąć 40 proc. legalnie wybranych sędziów"

W piątkowym, ostatnim dniu posiedzenia Sejmu, posłowie decydowali m.in. o wnioskach opozycji ws. odrzucenia w pierwszym czytaniu prezydenckich projektów ustaw: o KRS i Sądzie Najwyższym

- Chciałabym się dowiedzieć od pana, panie prezesie, jakie gwarancje mają ludzie, że nie unieważnicie wyborów, jeśli wyniki będą dla was niekorzystne? Takimi słowami z mównicy sejmowej zwróciła się Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej do Jarosława Kaczyńskiego. W Sejmie odbyło się burzliwe głosowanie m.in. ws. Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Pierwsze czytanie zgłoszonego jeszcze we wrześniu przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu noweli ustawy o KRS odbyło się w środę. W piątek głosowano. Prezydencki projekt zakłada m.in wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów. Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie, a nie Sejm.  Gdyby w Sejmie nie było 3/5 głosów, wówczas - w drugim etapie - do wyboru członków KRS wystarczyłaby większość bezwzględna. Kluby opozycyjne mogłyby wskazać sześciu kandydatów do Rady, a większość parlamentarna - dziewięciu.

Fiesta na Kremlu

Opozycja jest za całkowitym odrzuceniem projektu noweli autorstwa prezydenta.  Z trybuny cytowano w piątek  m.in. Konstytucję i zapis o tym, że Sejm do KRS może wybierać tylko czterech przedstawicieli (PiS proponuje, by było ich 15). - Każdy z piętnastu sędziów wybranych przez was będzie nosił etykietę partyjną. Przecież oni po kadencji w KRS wrócą do swoich sądów. Czy będą uważani przez strony za obiektywnych? – pytał  Borys Budka z PO. 

- Przyjęcie złych, antykonstytucyjnych norm spowoduje, że Polska trafi w ramiona Kremla. Na Kremlu trwa jedna wielka fiesta i tego wam Polacy nie zapomną - dodał Budka. Wcześniej Kamila Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że PiS próbuje nielegalnie usunąć 40 proc. legalnie wybranych sędziów. - Panie prezesie, jakie gwarancje mają ludzie, że nie unieważnicie wyborów, jeśli wyniki będą dla was niekorzystne? - pytała z mównicy szefa PiS posłanka Nowoczesnej. Dodała, że PiS próbuje nielegalnie usunąć 40 proc. legalnie wybranych sędziów

Ostatecznie posłowie odrzucili wnioski opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckich projektów ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
Opozycja: "PiS próbuje nielegalnie usunąć 40 proc. legalnie wybranych sędziów"
Zaloguj się
 • srv14

  Oceniono 18 razy 10

  Komuna wróciła w pełnej krasie .Prezes dumny zadanie zostało wykonane , może to z radością zakomunikowac swoim na Kremlu. W sumie tanio wyszło 500+ i prawie 40 mln kraj sprzedał swoją niepodległośc . Kiedys tanio sprzedali Alaskę teraz tanio kupili coś po sąsiedzku

 • nicpon007

  Oceniono 13 razy 7

  Kaczor dobrze służy swemu kremlowskiemu panu.

 • def11

  Oceniono 17 razy 7

  Panie prezesie, jakie gwarancje mają ludzie, że nie unieważnicie wyborów, jeśli wyniki będą dla was niekorzystne?

  Pełną gwarancję, nie dopuścimy do tego by wyniki były niekorzystne :) - Prezes

 • cleryka

  Oceniono 8 razy 4

  Kaczyński ostentacyjnie pokazał,gdzie ma Naród.Taką butą i arogancją nie wykazywał się nawet Gomułka.

 • antoszek22

  Oceniono 8 razy 4

  W ramach szukania pozytywów w walce z pislamistami trzeba podkreślić że poseł Jachnik i partia Kukiza tez jest za złamaniem konstytucji w tej sprawie .

  Wzieli na poważnie innego posła Kukiza Zyski który przekonał ich ze jowy to jowowa dyktatura i trzeba pislamisto dać możliwość bezpiecznika po przegraych wyborach w postaci pislamskiego Sądu Najwyższego .

  Z plusów można też wymienić możliwość unieważnienia wyborów Kwaśniewskiego na prezydenta marzenie polskiego prezesa, który będzie dzieki temu mógł na próbę wystartować w tamtych wyborach na drugiego prezydenta Polski obok Dudy, który sie nie sprawdził w tej roli .
  Co dwie puste głowy to nie jedna .

 • natemat22

  Oceniono 10 razy 4

  Anatolij Kremlowicz w przyszłości będzie pochowanyz honorami pod murami Kremla razem ze swoim oficerem prowadzącym którym jest jego żona .

 • elenem

  Oceniono 3 razy 3

  Jest zle, a nawet BARDZO ZLE.

 • tlen69

  Oceniono 1 raz 1

  Czy żal mi Polski, czy żal Polaków, którzy zostali "kupieni" drogim kredytem na program 500+, który nie ma wpływu na wzrost urodzeń, bo otrzymują je dzieci już urodzone. Może powinny dostać te które urodzą się ? Prawda jest taka, że w budżecie brak pieniędzy !! "Krawiec tak kraje, jak materii staje" - przysłowie.
  To szczęście dla świata, ale nie dla Polaków, że PiS ma większość tylko w sejmie w Polsce i niestety nie może niszczyć prawa międzynarodowego, UE, ONZ i NATO oraz praw naukowych i 2 x 2 równa się  4.!
  Wszyscy wszystko widzą w Polsce i za granicą, jak władze PiS  dokonują "Targowicy" - mimo złożenia przysięgi na przestrzeganie ustawy zasadniczej Art. 104 pkt. 2 -  poprzez odrzucanie obowiązujących zapisów , czyli łamanie i zmienianie  konstytucji ustawami .  W tym o TK, służbie publicznej, mediach,  budżecie, prokuratorze, sądach, wolnościach do zgromadzeń...?  W TVPiS propagandowo politycy PiS trąbią i kłamią, że "Targowicy" dokonuje opozycja. Już czas obudzić się i patrzeć władzy na ręce? 
  PiS ma większość i wszystko przegłosowuje niszcząc praworządność, tworząc chaos prawny.
  Wstyd mi za władze i smutno tak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX