Mocne słowa w Poranku. "Morawiecki chce wprowadzić mechanizmy gospodarcze jak Franco"

- Mateusz Morawiecki powinien wstydzić się swoich słów - mówiła Izabela Leszczyna, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów za czasów PO, w kontekście krytykowania Platformy ws. OFE.

Gościem poniedziałkowego Poranka TOK FM była Izabela Leszczyna.

 - Morawiecki uważa, że uszczelnił VAT, PO tego nie zrobiła. Baliście się? - pytała swoją gościnię Wielowieyska.

 - Morawiecki porównuje Polskę czasu kryzysu z polską koniunktury gospodarczej. Nie jest prawdą, że to 30 mld złotych jest uszczelnieniem. Część z tych pieniędzy bierze się z koniunktury gospodarczej. A teraz mamy zapaść inwestycyjną. Jest wysoka konsumpcja, więc i VAT-u jest więcej. Dodajmy jeszcze gierki budżetowe związane z przesunięciem zwrotu tego podatku - mówiła Leszczyna.

- Ale Morawiecki wprowadził też chwalony pakiet paliwowy, wy tego nie zrobiliście - dopytywała prowadząca.

Pakiet był przygotowany przez PO. Mieliśmy jednak pól roku do wyborów, tego nie da się u.wprowadzić bez działania jak PiS. Bez lekceważenia vacatio legis, bez łamania Konstytucji.

Sam działał przy OFE, a teraz krytykuje

Leszczyna była też oburzona krytykowaniem przez Morawieckiego działań Platformy ws. OFE.  - Powinien wstydzić się takich słów. W tamtym czasie był w radzie programowej Tuska. Razem Bieleckim tłumaczyli, dlaczego to, co robimy w OKE jest potrzebne. A teraz twierdzi, że zniszczyliśmy OFE. Jest koniunkturalistą - stwierdziła.

- A jak odnosi się Pani do jego repolonizacyjnych planów. PO też przecież miała takie ciągoty, odzyskaliście Alior czy wyprowadziliście inwestorów prywatnych z PZU - pytała Wielowieyska.

- Tam, gdzie to był interes do zrobienia. Musi być zachowana równowaga między udziałami państwa i prywatnych przedsiębiorców. Morawiecki mówi o repolonizacji, a chce wprowadzać mechanizmy gospodarcze jak generał Franco.

Leszczyna stwierdziła także, że Morawieckiego czeka trudne zadanie. - On musi co innego mówić w UE, a co innego swojemu elektoratowi. Przecież on jest neofitą w PiS i musi robić wszystko, by przypodobać się np. Tadeuszowi Rydzykowi, nie będzie protestował przeciwko wycince Puszczy czy zmianom w SN.

Leszczyna stwierdziła też, że sukces Morawieckiego jest fasadowy.  - Proszę sprawdzić na jakim poziomie są jego wielkie programy jak Polska Cyfrowa. Ich stopień realizacji to zaledwie kilka procent - tłumaczyła.

TOK FM PREMIUM