Mocne słowa w Poranku. "Morawiecki chce wprowadzić mechanizmy gospodarcze jak Franco"

- Mateusz Morawiecki powinien wstydzić się swoich słów - mówiła Izabela Leszczyna, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów za czasów PO, w kontekście krytykowania Platformy ws. OFE.

Gościem poniedziałkowego Poranka TOK FM była Izabela Leszczyna.

 - Morawiecki uważa, że uszczelnił VAT, PO tego nie zrobiła. Baliście się? - pytała swoją gościnię Wielowieyska.

 - Morawiecki porównuje Polskę czasu kryzysu z polską koniunktury gospodarczej. Nie jest prawdą, że to 30 mld złotych jest uszczelnieniem. Część z tych pieniędzy bierze się z koniunktury gospodarczej. A teraz mamy zapaść inwestycyjną. Jest wysoka konsumpcja, więc i VAT-u jest więcej. Dodajmy jeszcze gierki budżetowe związane z przesunięciem zwrotu tego podatku - mówiła Leszczyna.

- Ale Morawiecki wprowadził też chwalony pakiet paliwowy, wy tego nie zrobiliście - dopytywała prowadząca.

Pakiet był przygotowany przez PO. Mieliśmy jednak pól roku do wyborów, tego nie da się u.wprowadzić bez działania jak PiS. Bez lekceważenia vacatio legis, bez łamania Konstytucji.

Sam działał przy OFE, a teraz krytykuje

Leszczyna była też oburzona krytykowaniem przez Morawieckiego działań Platformy ws. OFE.  - Powinien wstydzić się takich słów. W tamtym czasie był w radzie programowej Tuska. Razem Bieleckim tłumaczyli, dlaczego to, co robimy w OKE jest potrzebne. A teraz twierdzi, że zniszczyliśmy OFE. Jest koniunkturalistą - stwierdziła.

- A jak odnosi się Pani do jego repolonizacyjnych planów. PO też przecież miała takie ciągoty, odzyskaliście Alior czy wyprowadziliście inwestorów prywatnych z PZU - pytała Wielowieyska.

- Tam, gdzie to był interes do zrobienia. Musi być zachowana równowaga między udziałami państwa i prywatnych przedsiębiorców. Morawiecki mówi o repolonizacji, a chce wprowadzać mechanizmy gospodarcze jak generał Franco.

Leszczyna stwierdziła także, że Morawieckiego czeka trudne zadanie. - On musi co innego mówić w UE, a co innego swojemu elektoratowi. Przecież on jest neofitą w PiS i musi robić wszystko, by przypodobać się np. Tadeuszowi Rydzykowi, nie będzie protestował przeciwko wycince Puszczy czy zmianom w SN.

Leszczyna stwierdziła też, że sukces Morawieckiego jest fasadowy.  - Proszę sprawdzić na jakim poziomie są jego wielkie programy jak Polska Cyfrowa. Ich stopień realizacji to zaledwie kilka procent - tłumaczyła.

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (167)
Mocne słowa w Poranku. "Morawiecki chce wprowadzić mechanizmy gospodarcze jak Franco"
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 38 razy 28

  Morawiecki niczego nie uzdrowi, bo nie ma co uzdrawiać.
  Niejako "przy okazji" wykończy drobnych przedsiębiorców, których celem powinien być rozwój i osiąganie zysków, a nie ... płacenie podatków. Udowadnianie na każdym kroku, że się nie jest przestępca podatkowym, wykończy każdego.

 • kabza1605

  Oceniono 38 razy 24

  No bo teraz Polska przerabia to co przerabiały Hiszpania i Portugalia za czasów Franco i Salaazara. Dyktatura katolicka. Tam trwało to dziesięciolecia. Oby u nas trwało krócej.

 • Adam Perkun

  Oceniono 24 razy 18

  Morawiecki stawia się ponad prawem i etyką, a także ponad przykazania kościelne, chociaż podobno b. wierzący.. Niedawno vice-prezes Banku Anglii (odpowiednik NBP) zrezygnowała z funkcji z powodu konfliktu interesów, bo jej brat pracuje dla Banku Barclays. Tymczasem Morawiecki osobiście posiada akcji BZ WBK na 5 mln zł, a jednocześnie jako wicepremier od gospodarki i finansów, miał znaczny wpływ na kondycję banków w Polsce. To dopiero konflikt interesów! Z powodu blokowania ustawy obciążającej banki kosztami kredytów pseudofrankowych, wartość jego akcji w BZ WBK wzrosły o 200 000 zł. Został prezesem BZ WBK w maju 2007r, bo poprzedni prezes Jacek Kseń uważał, że sprzedaż kredytów pseudofrankowych jest oszustwem. Morawiecki intrygował w centrali w Dublinie: „Inni zarabiają na tym duże pieniądze, dlaczego my nie?” Po kryzysie w 2008 roku wpadł w panikę i żądał "ograniczenia niewłaściwych praktyk na rynku kredytów walutowych" (które wcześniej sam ostro forsował). Gdy był prezesem BZ WBK, jego bank wydawał bank bezprawnie anonimowe karty przedpłacone, które były sprzedawane masowo na całym świecie – produkt bardzo użyteczny dla przestępców i terrorystów (m.in. stosowany przez zamachowców w Paryżu, listopad 2015 r). Sprzedawał ryzykowne inwestycje powiązane z indeksami giełdowymi seniorom/emerytom, którzy nie wiedzieli co to giełda. W Anglii Santander, bank-siostra BZ WBK za ten sam czyn zapłacił karę i musiał zrekompensować straty 390 tys. klientów. Jako Prezes BZ WBK pracował dla Emillio Botina, właściciela i prezesa banku hiszpańskiego Santander, wiedząc o tym, że Botin był winny prania brudnych pieniędzy, za co był ukarany grzywną 200 mln euro. Bank Morawieckiego prowadził konta dla fikcyjnego banku, który pomagał Rosjanom omijać sankcje i prać brudne pieniądze. Fortuna tego „patrioty” (45 mln. zł) jest zapłatą za zyski jakich on przysparzał naszym kosztem wyłącznie zachodnim bankom. Morawiecki to człowiek może sprytny, ale bez skrupułów i kręgosłupa, nikczemnik i farbowany lis.

 • def11

  Oceniono 22 razy 14

  Najważniejsze z planowanych zmian gospodarczych to ...rechrystianizacja Europy :)

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 19 razy 13

  Morawiecki to yebniety katopolaczek, caly jego program to rechrystianizacja Europy, ale Europa juz od dawna ma kosciolek pedofilow gleboko w dudzie - bedzie taki sam rezultat jak u straszydla 1:27, nikt w Europie nie chce kosciolka mieszajacego sie do polityki (co cesarskie cesarzowi, co boskie Bogu...)

 • honkers

  Oceniono 12 razy 10

  Nie mam zaufania do faceta który obgryza dookoła pierogi z mięsem... bo jest piątek.

 • alex444444

  Oceniono 12 razy 8

  Morawieckiemu Szydło przeszkadzała w obsadzaniu spółek państwowych jego ludźmi. Więc Sołtysowa poszła za mur. Teraz będzie wojna Misiewiczów. Morawiecki musiał iść na premiera zgodnie ze starą korporacyjną zasadą : "Muszę awansować zanim ktoś się zorientuje, ze się na tym co robię nie znam". Dwa lata przetrwał nie odzywając się, teraz nawija o krystianizacji bo sam nie rozumie skąd się bierze nadwyżka VAT. Tu Leszczyna ma rację - z ogromnego spadku inwestycji. Nie ma inwestycji nie ma odpisu VAT.

 • justas32

  Oceniono 11 razy 7

  Czy dałbyś władzę nad polską gospodarką gościowi, który wierzy w istnienie niewidzialnych istot posiadających super-moce, które spełniają życzenia jeśli tyllko w nie wierzysz ? Ja bym się bał ...

 • corey999

  Oceniono 11 razy 7

  Jest jedna różnica. Dopóki granica jest otwarta to może się skończyć tym, iż w tym raju zostanie sam Seweryn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX