Wczoraj zmiażdżono punkt po punkcie ustawy o sądownictwie. Rzeczowe argumenty na nic się nie zdały

Biuro Legislacyjne przedstawiło wczoraj w Senacie opinie do ustaw o KRS i SN. Wskazują w nich niezgodności planowanych zmian w prawie z konstytucją.

Na wstępie swojego przemówienia Beata Mandylis, Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu, przypomniała, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego „regulacje dotyczące wyboru sędziów do Rady mają umocowanie konstytucyjne i szczególne znaczenie ustrojowe, gdyż ich pozycja de facto decyduje o niezależności tego organu konstytucyjnego i o efektywności pracy Rady”.

Przedstawicielka Biura legislacyjnego Senatu w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę m.in. na fakt, że KRS ma stać na straży niezawisłości sądów i sędziów. W opinii Biura Legislacyjnego dotychczasowy sposób wyboru sędziów KRS pozwala jej bezstronnie realizować podstawową funkcję, czyli przedstawianie prezydentowi kandydatów na stanowiska sędziowskie. Ten proces powinien być wolny od nacisków.

 Nowa ustawa to regres wobec istniejącego prawa, bo nie zapewnia dostatecznej reprezentacji środowiska sędziowskiego w Radzie 

- mówiła Mandylis.

Biuro Legislacyjne zwróciło też uwagę na fakt, że po wprowadzeniu nowego prawa, sędzia powołany przez sejm do KRS, będzie mógł się ponownie ubierać o mandat. Oznacza to, że wpływ na jego decyzje może mieć chęć ponownego wyboru do rady, na który wpływ mają przecież politycy. Nawet zakładając, że sędzia nie będzie się tym kierował, samo podejrzenie, że mogło tak być, wpłynie na negatywny odbiór tej instytucji w społeczeństwie. -To likwiduje bezstronność i niezawisłość sędziego - napisano w opinii.

Ustawa o SN niekonstytucyjna


Bardzo poważne uwagi znalazły się również w opinii na temat zmiany prawa o SN.

- Nowe kompetencje przyznane Prezydentowi w stosunku do Sądu Najwyższego i jego organów należy ocenić przez pryzmat art. 10 Konstytucji, czyli poszanowania zasady trójpodziału władzy. Zwiększenie wpływu Rady Ministrów i polityków (władza na funkcjonowanie Sądu Najwyższego, podporządkowanie go zwłaszcza władzy wykonawczej, poprzez zmniejszenie znaczenia organów wewnętrznych Sądu Najwyższego czyli Pierwszego Prezesa SN, Zgromadzenia Ogólnego i Kolegium SN prowadzić może do wkraczania innych organów władzy w działanie i organizację władzy sądowniczej, która zgodnie z art. 173 Konstytucji stanowić powinna władzę odrębną i niezależną od innych władz - czytamy w opinii Biura Legislacyjnego Sejmu.

Dodatkowo w opinii Biura Legislacyjnego pojawiły się też zastrzeżenia mniejszego kalibru, punktujące mniej istotne wady legislacyjne.

Przytoczenie tak twardych argumentów nie zmieniło jednak faktu, że ustawy przyjęte zostały bez poprawek.

Całość wystąpienia można zobaczyć tu:

 Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
Wczoraj zmiażdżono punkt po punkcie ustawy o sądownictwie. Rzeczowe argumenty na nic się nie zdały
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 8 razy 6

  Program szatniarza programem partii: mamy w d... prawo i co nam pan zrobi?

 • kajo-tek

  Oceniono 5 razy 5

  Dlaczego, na miły Bóg, nie mówi się nieustannie, że PiS uzyskał w wyborach sejmowych 18,7% ogółu wyborców. To jest suweren 18,7 procentowy. Reszta nie ma żadnych praw?

 • 2jimmy13

  Oceniono 7 razy 5

  "Prof. Strzembosz zapisy konstytucji tylko interpretuje. My czytamy konstytucję ze zrozumieniem" cyt. Poseł Sasin w radiu ZET

 • stan47.emeryt

  Oceniono 7 razy 5

  Prezydent łamał Konstytucję, Sejm także, to dlaczego Senat nie może. "Elita" Narodu - obłudnicy i oszuści.

 • edek40

  Oceniono 7 razy 5

  No i sobie pogadała. A Senat klepnął mimo to i do tego bez wymaganej ilości głosów. Tyle w temacie.

  Uważam, że prawnicy już dziś powinni spisywać konkretne zarzuty karne dla "naszych" przedstawicieli. Gdy uda się ich usunąć szkoda będzie czasu na szukanie, szperanie i spisywanie. Powinni natychmiast trafić przed oblicze Temidy.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 4

  Niemieccy faszyści po dojściu do władzy,

  na wstępie "rozprawili się" z wymiarem sprawiedliwości...

 • positivesdenken

  Oceniono 2 razy 2

  Jak Unia tu nie zadziala w miare sprawnie, to ja juz nie wiem co mozna z tym zrobic.

 • lz5

  Oceniono 1 raz 1

  Przegłosujemy niekonstytucyjną ustawę i co nam pan zrobi?!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -4

  Kompletne pierdoly ktore nigdy nie zrosumieja czym jest panstwo po co ono istnieje i jak sie zarzadza tym skomplikownym mechanizmem, niech sie zajma razem z ta cala brukselska nacpana demencja. Po 8 latach innej pierdoly w czarnym domu caly bliski wschod w ktorym autorytet budzi tylko sila, Putin swieci triumfy, Egipt udostepnia Rosji bazy sprzedal Sisiemu elektrownie atomowa i zamierza zrobic porzadek porzadek w Libii. Bezplodni wyjalowieni przywodcy zachodu umieja jedynie pokrzykiwac wraz ze swoim lokajastwem odnoszac kleske za kleska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX