Zamiast pomysłu na walkę z agresją jest przerost ambicji i złe priorytety - rząd okiem eksperta

Gościem audycji Analizy Agaty Kowalskiej był Piotr Niemczyk, specjalista ds. bezpieczeństwa państwa. Komentował pomysł powołania nowych służb mających prawo do inwigilacji i przeszukań.

Prowadząca zaczęła od wymienienia służb, które mają w Polsce prawo do różnego rodzaju inwigilacji, przeszukań i przesłuchań, czyli tzw. czynności operacyjno rozpoznawczych. Obecnie jest ich 11. Do tego ma powstać Biuro Nadzoru Wewnętrznego, Straż Marszałkowska ma otrzymać dodatkowe uprawnienia, trwają też prace nad powołaniem Agencja Bezpieczeństwa Ekologicznego. Czy aż tyle służb z takimi uprawnieniami jest potrzebnych?

Czytaj też: "Faktyczny terror kryminalny jest mniej ważny niż domniemany terror polityczny"

- W USA jest takich służb aż 60. Ale tam jest dobra kultura współpracy między nimi. W Polsce tego brakuje, np. jeżeli oficer policji ma ciekawą sprawę i przejmie ją ABW, to policjant traci do tej sprawy dostęp. Nikt nie dba o to, żeby sprawa była prowadzona z szacunkiem dla człowieka, który ją założył. Najczęściej nikt nie pamięta też o nim, kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i przyznawane są za to gratyfikacje - mówił Piotr Niemczyk, specjalista do spraw bezpieczeństwa, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa.

- Minister Błaszczak mówił, że chce powołać Biuro Nadzoru Wewnętrznego ponieważ nie ufa temu, w jaki sposób policja sama siebie kontroluje. Faktycznie jest z tym problem? - pytała prowadząca audycję Agata Kowalska.

Zdaniem Niemczyka, taki brak zaufania jest raczej nieuzasadniony i świadczy o ambicjonalnym problemie ministra. - Biuro Spraw Wewnętrznych policji istnieje od wielu lat i ma się chyba nieźle. Nie słyszymy często o patologiach. Zdarzają się, ale gdyby tam było źle, słyszelibyśmy o tym częściej - przekonywał.

W opinii Niemczyka rosnąca agresja w policji jest pochodną rosnącej agresji w społeczeństwie oraz u przestępców. - Agresja rośnie przede wszystkim dlatego, że nikt z nią nie walczy. W Polsce nie uruchomiono sensownego programu przeciwdziałania agresji. Nie walczy się z hejtem w internecie. On z jednej strony pomaga rozładować agresję, ale pozostawienie go samemu sobie było błędem. Jest też rosnąca ksenofobia, liczba przestępstw wobec cudzoziemców wzrosła o 300%. Należałoby się zająć też przemocą w rodzinie - wymienia.

Agata Kowalska przytoczyła tekst Stanisław Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, który ukazał się w Rzeczpospolitej. Stawia on w nim tezę, że to że fala migracyjna jest przyczyną wzrostu przestępstw w Europie Zachodniej, a Polska jest bezpieczna, bo uchodźców nie wpuszcza.

- Martwi mnie, że człowiek na takim stanowisku ma takie poglądy - komentował Niemczyk. Angażujemy policję, żeby pilnowała każdego, kto ma inny kolor skóry, zamiast zająć się zorganizowaną przestępczością. To źle ustawione priorytety. Zrzucanie winy na imigrantów jest żałosne. Warto dodać, że przyjmowanie ich to nie tylko moralny obowiązek, ale też korzyść - w wyludniającej się Europie brakuje rąk do pracy - przekonywał Niemczyk.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Zamiast pomysłu na walkę z agresją jest przerost ambicji i złe priorytety - rząd okiem eksperta
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 14 razy 12

  Choćbyście nie wiem na co przemianowali BOR, dyletanci pozostaną dyletantami! Ustawiczne kraksy samochodów BOR-u spowodowane przez zwyczajną bezgraniczną GŁUPOTĘ i szczeniactwo kierowców to jedyne i największe realne zagrożenie życia i zdrowia polityków w Polsce.
  Zacznijcie jeździć PRZEPISOWO, jak robi to choćby kolumna prezydenta Niemiec a poprawicie bezpieczeństwo polskich polityków od zaraz i przy ZERO nakładów o kilkaset procent.

  media.makeameme.org/created/599ff2.jpg

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 9

  idioci bez honoru pozostaną idiotami bez honoru

  niezależnie od munduru, formacji i lizodupów, którzy będą nimi zarządzali

 • 99venus

  Oceniono 8 razy 4

  Bez przesady.Błaszczakowa policja dzielnie staje w potrzebie:Żona prezydenta Poznania Joanna Jaśkowiak dostała wezwanie na policję. Za słowa "Jestem wku...ona".
  Epidemia pisiej głupoty rozszerza sie.

 • tlen69

  Oceniono 1 raz 1

  Mili komentujący zapewne czekacie na życzenia i miłe wpisy.?..
  Życzę Redakcji, Adminom, Wam i Bliskim - Niech Nowy Rok przyniesie Ci radość, miłość, pomyślność i spełnienie wszystkich marzeń, a gdy się one spełnią, niech dorzuci garść nowych marzeń, praworządności i demokracji bo tylko one nadają życiu sens, bo chaos niszczy pokój
  Jak zwykle, żadnych życzeń i żadnego rozwiązania od rządu PiS , a pomysły dot. kwoty wolnej od podatku, to wygląda jak żart ?

 • oczy_argusa

  Oceniono 5 razy 1

  "Agresja rośnie przede wszystkim dlatego, że nikt z nią nie walczy. W Polsce nie uruchomiono sensownego programu przeciwdziałania agresji."
  A, w innym miejcu na GW żale, że publiczne używanie słów wulgarnych w gresynym kontekście żona prezydenta Poznania została wezwana na Policję (na skutek udokumentowanego, jak sądze, zgłoszenia). Rozdwojenie jaźni?
  Tak, "mordy zdradzieckie" tez się w tym mieszczą ale trzeba się nieco wysilić żeby to właściwie rozegrać bo tę skandaliczną wypowiedź właściwie opozycja zlekceważyła. A, teraz beczy... Owce idące na rzeź...

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Według mnie powinna bardzo szybko powstać służba, która błyskawicznie będzie
  reagowała na ataki na rządowe samochody. Do obowiązku tej służby będzie należało
  oddanie celnego strzału w głowę przez snajpera tak aby zabić osobę,która czymkolwiek
  rzuci w rządowy samochód.

 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 2 razy 0

  "Zrzucanie winy na imigrantów jest żałosne. Warto dodać, że przyjmowanie ich to nie tylko moralny obowiązek, ale też korzyść - w wyludniającej się Europie brakuje rąk do pracy - przekonywał Niemczyk."

  Oczywiście bo zamachów dokonują w Europie Zach. głównie biali katolicy, a muzułmańscy nachodźcy znani są ze swej pracowitości.

 • Jan Staszic

  Oceniono 2 razy 0

  Niemczyk i sienkiewicz to osoby ktore nie powinny nigdy trafic do UOP.
  Ponosza czesciowa odpowiedzialnosc za obecny mierny stan sluzb specjalnych oraz rozwoj mafii politycznej w latach 91-99.
  Harcerze,historycy,rodziny politykow czy samorzadowcow czy byli policjanci nigdy nie beda w stanie stworzyc zadnej sluzby specjalnej.
  Na chwile obecna by poradzic sobie z tym problemem trzeba zatrudnic emerytow z innych panstw lub prywatne firmy z sektora intel security.
  Polska diaspora w swiecie ma bardzo dobre zrodla informacji tyle ze polusy z polandu nie sa w stanie jej pozyskac.

 • kruk1210

  Oceniono 3 razy -1

  "Warto dodać, że przyjmowanie ich to nie tylko moralny obowiązek"
  A co z moralnym obowiązkiem dbania o własne dzieci i zapewnienia im rozwoju w społeczeństwie, które nie akceptuje np. zrzucania ludzi z dachów, zabijania albinosów, leczenia AIDS przez stosunek z dziewicą czy okaleczania narządów płciowych dziewczynek?

  "to nie tylko moralny obowiązek, ale też korzyść - w wyludniającej się Europie brakuje rąk do pracy"
  Zabranie z lokalnych afrykańskich czy azjatyckich społeczeństw młodych, pracowitych, uzdolnionych ludzi, by pracowali nie na rzecz własnych społeczeństw, lecz na obcych europejskich emerytów - tak, to szczyt moralności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX