Zemke: Trzeba zacząć rozliczać MON. Wydaje gigantyczne sumy, efektów brak

Pod względem wydatków na wojsko Polska jest w europejskiej czołówce. Jednak zdaniem europosła Janusza Zemke, który gościł w Poranku TOK FM, pieniądze są wydawana na drugorzędne potrzeby.

- W 2018 MON wyda prawdopodobnie 41 miliardów złotych, to ponad 10% wydatków naszego państwa. Mniej prawdopodobne jest, czy wydamy to z sensem. Jak dotąd pieniądze idą na zaliczki dla przemysłu, a nie fundamentalne programy zbrojeniowe - mówił Janusz Zemke.

Podkreślał, że nie widać efektów w najważniejszych dla naszego wojska kwestiach.Wymienił obronę powietrzną państwa i artylerię rakietową. - Negocjacje trwają, ale umowy nie ma. W przypadku śmigłowców i okrętów podwodnych sytuacja wygląda kabaretowo. A przecież wydajemy na wojsko 2% PKB, mamy dojść 2,5%. To najwięcej po Francji, nie licząc Wielkiej Brytanii, która wychodzi z UE. Trzeba zapytać - co po tym zostanie? - przekonywał. - Musimy być jak bokser, czyli mieć zdolność, żeby się bronić oraz celnie uderzyć. Nie ma postępu w tych dwóch obszarach - dodał.

Czytaj też: "Konflikt, pęknięcie w PiS ws. Macierewicza. Po książce Piątka jest wiele pytań bez odpowiedzi"

Przypomnijmy: Nadal trwają uzgodnienia w sprawie wyłonienia przyszłego dostawcy okrętów podwodnych. Szczegóły mamy poznać w pierwszym kwartale tego roku. W ramach programu "Orka" resort obrony chce kupić co najmniej trzy okręty podwodne wyposażone w rakiety manewrujące. Prawdopodobnie dołączą do wyposażenia marynarki w latach 2024-2026. Również prawdopodobnie na początku przyszłego roku MON otworzy długo oczekiwany przetarg na śmigłowce dla marynarki.

Prowadzący audycję Jan Wróbel zauważył, że temat wydatków MON nie budzi tak dużego odzewu w społeczeństwie, jak inne działania rządu, np. reforma edukacji. Może to wynikać z faktu, że tematyka wojskowa jest dość hermetyczna. - Oddajemy wojsko w ręce kapłanów nieznanego nam kultu - mówił.

Janusz Zemke apelował jednak, żeby dokładnie pytać, na co MON wydaje pieniądze. - Kupuje się, rzeczy wtórne, jeżeli chodzi o naszą zdolność bojową - przekonywał.

Antoni Macierewicz już prawie żegnał się z rządem. Znów został jednak szefem MON

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
Zemke: Trzeba zacząć rozliczać MON. Wydaje gigantyczne sumy, efektów brak
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 31 razy 23

  Jakie smiglowce?, jakie okrety podwodne?... Macierewicz pokupowal bomby ulotkowe (w dobie internetu), autobusy ze zbankrutowanego Autosana, nowiusienikie samoloty dla ViPow (na co poszlo gro pieniedzy w tym roku), szykuje sie do zakupu pasazerskich wagonow kolejowych a Zandarmeria Wojskowa wozi sie wyscigowymi Oplami Insygnia w kolorze royal blue...

  Mysmy sie podniecali ze Ukraincy odkryli rosyjskiego szpiega u siebie w randze tlumacza ministra... my mozemy sie pochwalic szpiegiem w randze ministra i to ON... ktorego popiera radiowiec z nadajnikami na Uralu.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 20 razy 14

  Gdyby Rydz toruński nie ukradł pieniądze ze zbiórki na ratowanie Stoczni Gdańskiej sami moglibyśmy budować okręty podwodne o klasie "Leszcz" :D

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 13

  Antoni zapytany o wydatki, tradycyjnie stwierdzi ładnie pan dziś wygląda panie redaktorze czy panie pośle. I na tym się skończy.

 • kertog123

  Oceniono 16 razy 12

  To co głównie zrobił Macierewicz ( poza chaosem ) to podniósł znaczaco płace w wojsku - takie podlizywanie sie żołnierzom. To oczywiście nie zmieniło w żadnym stopniu naszego bezpieczeństwa ale potężna kasa została wydana.... Na lekarzy nie ma pieniedzy a na obronę terytorialna sa miliardy - zobaczymy jak sie to skończy

 • 174pit

  Oceniono 19 razy 11

  Pan Zemke się czepia.
  Nikt dla polskiej armii nie zrobił tyle, ile Antoni Smoleński naobiecywał.

 • Maciej Nosówka

  Oceniono 15 razy 11

  Jak to brak efektów? Czy doświadczonej kadry oficerskiej nie zastąpiono wiernymi przydupasami? Czy nie zaczęto organizować "patriotów" w paraobronie terytorialnej? Czy nie obiecano paru innych rzeczy?

 • lubiedobrze

  Oceniono 15 razy 11

  Pieniądze płyną do znajomych Antka na propagandę. Gdybu nie budżetowe pieniądze nie byłoby Sakiewicza a Sromotnik znowu byłby zależny tylko od babcinych wpłat.

 • artau

  Oceniono 14 razy 10

  Przecież piss to partia złodzeji udającą że chodzi im o władzę. Im chodzi wyłącznie o pieniądze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX