Łapiński o polskich neonazistach: "Śmieszne i straszne"

- Ktokolwiek czci i gloryfikuje Adolfa Hitlera musi być niespełna rozumu - mówił dziś w Radiu TOK FM Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy, który był gościem Piotra Kraśki.

Rzecznik prezydenta komentował materiał "Superwizjera" TVN, który udokumentował kult Adolfa Hitlera w środowisku nacjonalistów. - Ci ludzie wyrządzają krzywdę Polsce i naszemu wizerunkowi - powiedział Krzysztof Łapiński.

- Co pan sobie pomyślał, gdy obejrzał wstrząsający materiał "Superwizjera" o polskich neonazistach? - zapytał dziennikarz. 

- To były dwie refleksje: straszna i śmieszna. Straszna, bo w Polsce znajdują się osoby które gloryfikują Hitlera, człowieka, który odpowiada za wymordowanie milionów osób. Śmieszna, bo ci ludzie ewidentnie są niedouczeni - mówił rzecznik prezydenta. Rozmówca Piotra Kraśki zastrzegł, że traktuje sprawę bardzo poważnie.

Patrioci zapatrzeni w Hitlera

- Ktoś, kto uważa się za polskiego patriotę, wznosi toast za pomyślność Polski i jednocześnie gloryfikuje Hitlera, chyba nie rozumie kim był ten człowiek, nie rozumie że chciał zniszczyć Polskę i że przez jego działania zginęły miliony Polaków, ich rodaków - tłumaczył Łapiński.

- Więc to jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe, że w Polsce w XXI wieku znajdują się osoby, które takich działań się dopuszczają. Tu muszą wejść organy ścigania, bo to jest do oceny prawno-karnej - stwierdził doradca prezydenta.

Na pytanie Kraśki co doradziłby posłowi Robertowi Winnickiemu, nacjonaliście, którego współpracownik był jednym z bohaterów materiału "Superwizjera", Łapiński odpowiedział dyplomatycznie. - Doradziłbym mu, by staranniej dobierał współpracowników. Nie chcę jednak pouczać dorosłego człowieka - powiedział doradca prezydenta.

TOK FM PREMIUM