Maski antysmogowe pod lupą UOKiK. Dwa modele to strata pieniędzy, bo w ogóle nie filtrują powietrza

Zanieczyszczone powietrze jest zagrożeniem dla życia i zdrowia wielu mieszkańców Polski. Część z nich próbuje się zabezpieczyć przed groźnymi substancjami nosząc maski antysmogowe. Jednak kontrola UOKiK wykazała, że nie wszystkie maski w pełni chronią nas przed smogiem, a niektóre nie dają żadnego efektu.

UOKiK sprawdził maski antysmogowe - na 11 modeli aż 2 nie nadawały się do użytku, a do połowy kontrolerzy mieli zastrzeżenia.

Jak wybrać skuteczną maskę?

Dr Małgorzata Pośniak z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy zwraca uwagę na to, że nie powinniśmy się kierować kryterium ceny. Według niej dobra maska, a właściwie półmaska ochronna nie musi kosztować majątku. Najważniejsza jest funkcjonalność. - Powinna nas chronić przed cząstkami stałymi zawartymi w smogu - mówi dr Pośniak. 

Prezes UOKiK Marek Niechciał radzi, byśmy kupując maskę antysmogową wybrali taką, która ma znaczek CE, czyli posiada certyfikat jakości Unii Europejskiej. Niechciał podpowiada też, by maska miała klasę filtracji od FFP1 do FFP3. - Jedynka wystarczy - mówi prezes UOKiK.

Niechciał przypomina też, że maski oznaczone skrótem RK są wielokrotnego użytku, a te z napisem NR to jednorazówki. - Bardzo ważne jest przyleganie maski do twarzy, ale to już musimy wypróbować na sobie - podpowiada Niechciał.

Wyniki kontroli UOKiK

Trzy sprawdzone przez kontrolerów modele półmasek miały błędy w instrukcjach, dwa przepuszczały szkodliwe pyły.

Jak pisaliśmy w tokfm.pl na rynku pojawiły się też tzw. tabletki antysmogowe. Eksperci ostrzegają, że pigułki które mają nas chronić przed zanieczyszczonym powietrzem nie działają. - Wspaniale byłoby mieć tabletkę na smog i na odwrócenie negatywnych skutków karcynogenów, czy wdychanego przez nas zanieczyszczonego powietrza, ale takich tabletek nie ma - komentuje jednoznacznie dr n.med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Dla mnie sprzedawania tabletek na smog to jak sprzedawanie garnków za kilka tysięcy staruszkom - powiedział w rozmowie z tokfm.plJakub Zawiła-Niedźwiecki z Centrum Bioetyki i Bioprawa.

Smog - zabójca, który wisi w powietrzu. Jakie choroby wywołuje smog?

TOK FM PREMIUM