"Podążamy drogą eskalacji konfliktu". Orędzie Morawieckiego ocenione jako dobra mina do złej gry

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do kontrowersji wywołanych przez pomysł nowelizacji ustawy o IPN. Jego wystąpienie skomentowali dla Tok FM Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas i Łukasz Lipiński z Polityki Insight.

Pomysł nakładania kar za głoszenie nieprawdy na temat historii Polski, który zawiera nowelizacja ustawy o IPN, wywołała duże napięcie dyplomatyczne na linii Polska-Izrael. Negatywnie odniosły się też do niego Stany Zjednoczone.

- Wystąpienie było bardzo dobre z punktu widzenia makrostrukturalnego. Rekonsyliacyjne i wyważone. Fragment o chęci opowiadania historii wspólnie przez Żydów i Polaków jest obiecujący, ale też bardzo wrażliwy. Historia holocaustu jest bowiem inaczej pamiętana. Inaczej ją pamiętamy my, a inaczej Żydzi. zestawienie tych opinii na poziomie ludzkim będzie bardzo trudne. Do głosu dojdzie żal i resentymenty. Ludzie, którzy przetrwali, stracili domy, rodziny - mówił w Tok FM Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.

Czytaj też: "Otworzyliśmy puszkę Pandory". Czy ws. ustawy o IPN zainterweniuje Donald Trump?

- Powiem wprost - mam nadzieję, że prezydent nie podpisze tej ustawy. Niby nic w niej nie ma, ale jest impulsem do eskalacji nieporozumień. Pamiętajmy, że my nie mamy samych przyjaciół na świecie. Mamy wrogów, którzy wykorzystają to bez litości. Odkłamujmy historię w sposób długofalowy, a nie instrumentalnie, karami, które są nieegzekwowalne, są zwykłą głupotą - apelował Żółtaniecki.

Łukasz Lipiński z Polityki Insight uznał przemówienie premiera za rozczarowujące pod względem decyzji politycznych. - PiS obstaje przy swoim. Premier starał się zbudować argumentację, która stoi za tymi zmianami. Ale tej argumentacji nikt poza Polską nie kupił - ocenił. - Wydaje mi się, że veta prezydenta nie będzie, to mało prawdopodobne. Podążamy drogą eskalacji konfliktu. Jest rozdźwięk miedzy konsyliacyjną opowieścią rządu, a decyzjami politycznymi, które takie nie są - podsumował.

DOSTĘP PREMIUM