Niedziele handlowe i niehandlowe. Sprawdź, czy sklepy będą otwarte w najbliższą niedzielę

15 września 2019 to niedziela niehandlowa. A to oznacza, że sklepy tego dnia będą zamknięte i zakupy trzeba zaplanować wcześniej. Następna handlowa niedziela przypadnie dopiero na ostatni weekend września. Przypomnijmy, że od 2019 roku zmieniły się zasady, według których wyznaczane są niedziele handlowe i niehandlowe.
Zobacz wideo

W 2018 roku, czyli pierwszym roku obowiązywania ograniczeń dotyczących handlu w niedziele, dni handlowe wypadały w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Poza tym, sklepy były otwarte również w dodatkowo w niedziele poprzedzające Wielkanoc i Boże Narodzenie. Jednak te zasady zmieniły się w 2019 roku.

Niedziele handlowe. Kiedy wypadają w 2019 roku?

Od stycznia 2019 niedziele handlowe to tylko te niedziele, które wypadają w ostatni weekend miesiąca. W pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte. Co ważne, zasady te zostaną jeszcze zaostrzone w 2020 roku, kiedy to zdecydowana większość niedziel będzie niehandlowa.

W przyszłym roku zakupy będzie można robić tylko w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele następujących miesięcy: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ten ostatni przypadek również może zostać ograniczony - jeśli w ostatnią niedzielę czterech wskazanych miesięcy wypadnie dzień ustawowo wolny od pracy (np. Wielkanoc w kwietniu). 

DOSTĘP PREMIUM