TVP pokazała dane protestujących. "Mocno wątpliwe z punktu widzenia etycznego i prawnego"

W poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP upubliczniono wizerunki i dane osób, które brały udział w sobotnim proteście przed siedzibą telewizji. - Materiał przesądza o winie tych osób, a media nie powinny tego robić - mówiła w TOK FM Dorota Głowacka, prawniczka z Fundacji Panoptykon.

Protestujący zarzucali telewizji publicznej manipulacje. Jego uczestnicy krzyczeli pod adresem prowadzącej jeden z programów w TVP Magdaleny Ogórek  m.in. "kłamczucha" i "zatrudnijcie dziennikarzy". Ogórek twierdzi, że jej samochód został opluty. Protestujący starali się też zablokować ulicę, którą wyjeżdżało auto.
Publikacja wizerunku protestujących w poniedziałkowych "Wiadomościach" spotkała się ze sprzeciwem m.in. rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. - Jeżeli nie może tego robić nawet policja (chyba, że są wydane listy gończe), to tym bardziej takich metod nie może stosować telewizja, zwłaszcza publiczna - napisał na Twitterze.

Pojawiły się też komentarze, że TVP postąpiła niezgodnie z przepisami RODO. Czy jest tak faktycznie? Zdaniem Doroty Głowackiej, prawniczki z Fundacji Panoptykon, która specjalizuje się w prawach człowieka w kontekście mediów i nowych technologii, ewentualne nieprawidłowości dotyczą innych przepisów. 

- Bo część przepisów RODO jest wyłączonych w pracy dziennikarskiej. Żeby swobodnie można było korzystać z wolności słowa. Nie oznacza to, że nie należy wziąć pod uwagę innych regulacji - tłumaczyła w "Analizach" Agaty Kowalskiej.

 - Dla mnie ten materiał jest mocno wątpliwy z punktu widzenia etycznego i prawnego. Materiał przesądza o winie tych osób, a media nie powinny tego robić, ferować wyroków przed sądem. Oraz czy na pewno podanie tych wszystkich danych było konieczne czy miało służyć czemuś innemu? - dodała.

Czytaj też: "Wstydźcie się". Opozycjoniści krytykują media za kalkowanie przekazu TVP ws. Ogórek

Jakie przepisy mógł więc naruszyć materiał TVP?

Dorota Głowacka wyjaśniła, że publikowanie wizerunku bez zgody danej osoby jest dopuszczone w dwóch sytuacjach. -  Jeśli jest szczegółem większej całości. Na tej zasadzie media pokazują demonstracje. Tu z tego wyjątku raczej skorzystać nie można. Drugi wyjątek to rozpowszechnianie wizerunku osób powszechnie znanych, w związku z wykonywaniem funkcji społecznych w przestrzeni publicznej. Czy były to osoby powszechnie znane? Orzecznictwo sądów jest tu restrykcyjne i sądy literalnie podchodzą do tego, ze te osoby powinny być powszechnie znane. A sam fakt, że wzięliśmy udział w takim wydarzeniu nie czyni nas osobami powszechnie znanymi - tłumaczyła na antenie TOK FM prawniczka. 

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował z kolei pismo do KRRiT, w którym wskazuje, że ujawnienie w "Wiadomościach' TVP wizerunków protestujących osób może naruszać prawo.

Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez „osoby zarządzające telewizją publiczną, które przetwarzały dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie było dopuszczalne”.

DOSTĘP PREMIUM