Uczniowie przeszli ulicami Gdańska w "Marszu ponad podziałami". Kuratorium chce wyjaśnień ws. skróconych lekcji

Ulicami Gdańska przeszedł "Marsz ponad podziałami", który zorganizowali uczniowie kilku trójmiejskich szkół średnich. To manifestacja przeciwko agresji w życiu publicznym, nietolerancji i podziałom politycznym.
Zobacz wideo

Reporter TOK FM Paweł Radzewicz relacjonował, że w manifestacji brało udział około półtora tysiąca osób. Akcja to pomysł uczniów trójmiejskich szkół. Jak mówiła jedna z organizatorek, Julia Borzeszkowska, to marsz "przeciwko nienawiści".

Marsz rozpoczął się pod gdańskim Dworem Artusa od odtworzenia utworu Kultu „Arahja” rozpoczynającego się od słów „Mój dom murem podzielony” i odczytania wiersza Rafała Bryndala pt. „Szacunek”. Następnie młodzi ludzie przemaszerowali ulicami miasta na plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wygłosili swoje postulaty.

Żądań było w sumie 21 – na wzór postulatów z Sierpnia ’80 roku. Znalazł się wśród nich m.in. apel "o podwyższenie poziomu debaty publicznej". Zwrócono się też do polityków "o zaprzestanie celowego pogłębiania podziałów społeczeństwa" i wystąpiono z żądaniem "niezależnych, obiektywnych mediów publicznych".

Wiele uczestników marszu niosło flagi Gdańska, pojawiły się też tęczowe flagi i baner Amnesty International. Niektórzy przynieśli także z sobą własne banery z hasłami, a wśród nich "Solidarnie przeciwko przemocy". Po drodze skandowano hasła: "Oto nasze jest zadanie, między sobą pojednanie" oraz "Solidarność".

Postulaty mają zostać wysłane do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu.

To nie wagary

Marsz popierają władze Gdańska. Wiceprezydent miasta Piotr Kowalczuk apelował wczoraj (we wtorek) do nauczycieli, by przyjmowali usprawiedliwienia napisane przez rodziców uczniów, którzy chcą wziąć udział w manifestacji.

Zobacz wideo

Kuratorium chce wyjaśnień

Jednak innego zdania jest kuratorium oświaty. Chce wyjaśnień od dyrektorki III LO w sprawie skrócenia dzisiejszych lekcji. - No muszę się wytłumaczyć. Skróciłam je dlatego, że uczniowie poinformowali mnie, że robią taki marsz. Na pytanie, dlaczego odbędzie się on w czasie lekcji, odpowiedzieli, że to taka forma protestu - tłumaczyła reportowi TOK FM Bożena Ordak, dyrektorka III LO. Zapewniała, że lekcje odbyły się, tylko trwały krócej. -  Napisze wyjaśnienie, uważam, że byłoby błędem nie docenić inicjatywy młodych ludzi - dodawała Ordak. 

 - To była troska o bezpieczeństwo uczniów. Telefoniczne pytania dotyczyły tego, czy zostały dopełnione formalności, czy o skróceniu lekcji powiadomiono rodziców itp. Dziwię się, że standardowym pytaniom, przypisuje się złe intencje - skomentowała Kurator Oświaty Monika Kończyk.

Czytaj też: Wiceprezydent Gdańska spotkał się z matką zabójcy Pawła Adamowicza. "Oni też przeżywają swój dramat">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (82)
Uczniowie przeszli ulicami Gdańska w Marszu Ponad Podziałami
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 29 razy 23

  Młodzi mają dość. Poddawani eksperymentom od przedszkola więc aż dziwne, że odważyli się samodzielnie pokazać, ze potrafią myśleć i oceniać. Postulaty sensowne, nie obraźliwe, uniwersalne. Taka lekcja obywatelska. Cenne, bo to młodzi ludzie, którzy niebawem będą mieli prawa wyborcze. Ale najwyraźniej nie wszystkich cieszy, że młodzież chce brać udział w debacie publicznej o nas, o naszym kraju.
  Skrócone lekcje- skandal, tyle cennych minut do nadrobienia, tyle wiedzy, którą mogliby wchłonąć. Może więc odpracują ten stracony, cenny czas w dniach, kiedy szkoły nie będą prowadziły lekcji, bo... rekolekcje?

 • noni35

  Oceniono 19 razy 19

  Jak idą na mszę to kuratorium nie pyta dlaczego idą w godzinach nauki?

 • macdorka

  Oceniono 23 razy 19

  Brawo! To się nazywa kształcenie obywatelskie!

 • biesczad1

  Oceniono 19 razy 17

  Młodzież, która używa mózgu, to największe zagrożenie każdego reżimu, więc reakcja PiSowskiego kuratora w pełni uzasadniona...

 • ceppisowski

  Oceniono 20 razy 16

  Pisowiec nigdy nie straci okazji do zrobienia z siebie kretyna

 • nnkwd

  Oceniono 20 razy 16

  Rekolekcje TAK. Marsz nie. Suweren ma posłusznie wypełniać to, co mówi jedynie słuszna PARTIA.

 • muzoman

  Oceniono 15 razy 15

  Popieram młodzież, powinni częściej być aktywni i wrażliwi na to co dzieje się w kraju.

 • ebom

  Oceniono 15 razy 15

  Czas zasypać kuratorium zapytaniami o skrócone lekcje przy okazji wszelkich rekolekcji kościelnych...

 • maguniaklikunia

  Oceniono 19 razy 15

  A jak w szkołach wszystkich typów są odwołane lekcje z powodu rekolekcji to jakoś nikomu to nie przeszkadza. Hipokryci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX