Piotr R. z zarzutami po marszu narodowców w Oświęcimiu. Za publiczne nawoływanie do nienawiści

Policja w Oświęcimiu postawiła Piotrowi R. zarzut publicznego nawoływania do nienawiści, podczas marszu narodowców, który zorganizowano w 74. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz.
Zobacz wideo

27 stycznia odbyły się uroczyści w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Główne obchody, na które przybyło ponad 50 byłych więźniów tego i innych obozów, odbyły się w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy przyjmowali więźniów do obozu. 

Przed oficjalnymi uroczystościami około 200 narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Marsz zorganizował Piotr R., który już był skazany za spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku. Do zdarzenia doszło w 2015 roku.

Przeciwko manifestacji narodowców protestowało kilka osób z transparentem "Faszyzm stop!" oraz z flagą Izraela.

Piotr R., podczas przemówienia, stwierdził m.in., że "czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę". Mówił, że  "patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści" upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę.

Czytaj też: Łukasz Schreiber (PiS) pytany o marsz Piotra Rybaka: To nie wina rządu, że ktoś wykrzykuje takie haniebne bzdury

O postawieniu zarzutów poinformowała małopolska policja. - Na godzinę 12 wezwaliśmy mężczyznę, wobec którego sporządzone zostało postanowienie o przedstawieniu zarzutów dotyczących nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych – przestępstwo to zagrożone jest karą dwóch lat pozbawienia wolności - powiedział jej rzecznik Sebastian Gleń i zaznaczył, że przedstawienie zarzutów było poprzedzone analizą zgromadzonego materiału dowodowego: zdjęć, filmów i zeznań świadków. 

W trakcie przesłuchania Piotr R. złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do winy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM