Lekowa "dyrektywa fałszywkowa" wchodzi w życie. Od soboty chaos w aptekach?

Od soboty w Polsce zacznie obowiązywać tzw. dyrektywa fałszywkowa. Nowy system to pomysł Komisji Europejskiej na walkę z nasilającym się zjawiskiem fałszowania leków.

Nowy system ma śledzić podrabiane leki. Polska miała trzy lata na przygotowanie nowych procedur. Problem w tym, że wszystko zrobiono na ostatnią chwilę. Apteki zakupiły nowe skanery i oprogramowanie, ale fundacja, która dba o system, nie rozesłała na czas kodów dostępu. - A jeśli już trafiły do aptek, to część nie działa - mówi reporterowi TOK FM Michałowi Janczurze Marcin Piskorski z organizacji Pharmanet. 

Co gorsze wiele leków, które mają specjalne "antyfałszywkowe" opakowania, nie znajduje się w systemie i przez to - po zeskanowaniu na ekranie komputera farmaceuty "zapalą się" na czerwono. Pracownicy aptek mogą mieć wtedy spory problem. - Czy wydać pacjentowi lek, bo jest to, że tak powiem, alarm wynikający z bałaganu, czy rzeczywiście lek jest sfałszowany - wyjaśnia Piskorski. 

GIF uspokaja, a apteki nadal nie wiedzą, co robić

Główny Inspektorat Farmaceutyczny twierdzi, że wszystko jest pod kontrolą. Z drugiej strony potwierdza, że rzeczywiście system apteczny może podpowiadać, że mamy do czynienia z fałszywką. - W takiej sytuacji nie ma przeszkód, żeby dane opakowanie produktu leczniczego pacjentowi wydać  - mówi rzecznik GIF-u Michał Trybusz. 

Problem w tym, że aptek oficjalnie nikt nie powiadomił, że mogą ignorować system, który ma chronić pacjentów. Na razie nie wiadomo, ile taki okres przejściowy potrwa.

Plaga fałszywych leków

Jeśli, zażywasz leki, ale nie widzisz poprawy, przyczyną może być ich sfałszowanie. Wartość sfałszowanych pigułek kupowanych w Polsce szacuje się na 250 mln zł. Stanowią one zagrożenie dla życia i zdrowia chorych.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Lekowa "dyrektywa fałszywkowa" wchodzi w życie. Od soboty chaos w aptekach?
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 12 razy 12

  Przez 3 lata tzw. "rządów" PiS nie zrobiło nic, żeby nie dopuścić do chaosu.

 • ona_ona_80

  Oceniono 11 razy 11

  Niech mi ktoś mądry wytłumaczy. Jak to jest możliwe, że do legalnego obiegu trafiają podrobione leki? To nie jest bluza abibasa, to są produkty ratujące życie i zdrowie. Na jakim etapie fałszywki dostają się do obiegu? Przecież apteki nie kupują leków na bazarze tylko zapewne w certyfikowanych hurtowniach. A hurtownie nie od producentów? To jest jakaś masakra.

 • kocanka1954

  Oceniono 10 razy 10

  Czy jest coś co PiS zrobił dobrze? Panowie bonzowie z PiSu mają czas na to, żeby opowiadać w telewizji dyrdymały, mają nieograniczony czas na kłamstwa, pomawianie innych, prace nad "nie cierpiącym" zwłoki ustawami jak Mama4+, Babcia +, Mieszkanie+, zakaz handlu w niedzielę, przejęcie sądów i prokuratury, haniebną ustawę o IPN. Natomiast nie znalazł przez 3 lata czasu na to co naprawdę ważne dla obywatela, jak zakup leków często gęsto ratujacych nie tylko zdrowie, ale i życie. Ciekawe czy kiedy ktoś ze względu na chaos jaki zapanuje w aptekach przy sprzedaży leków straci życie, bo farmaceuta nie sprzeda mu przepisanego leku, bo ów lek "zapali się na czerwono" poniesie konsekwencje.

 • kataryniarski

  Oceniono 10 razy 10

  PiS wdraża program oszczędnościowy ZUS - kosztem dlugości życia emerytów...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 9

  PIS systemowo chce rozwalić ten kraj - ewidentnie to jacyś agenci... czyi...?

 • jtby

  Oceniono 7 razy 7

  Ale o co chodzi? Coś nie działa, jest bałagan, nikt nic nie wie, władza mówi, ale na piśmie nie da, przepisy na ostatnią chwile. Przecież wszystko w polskiej normie. Gdyby kraj był sprawnie rządzony i byłby porządek, to ludzie mogliby się zastanawiać: co jest? Niemcy znowu przyszli?

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 5 razy 5

  Z jednej strony Polacy uwielbiają kupować podróbki, a szczególnie kremy i perfumy, tylko nie wiem po jaką cholerę, czyżby aż tylu było chorych na snobizm i jednocześnie nie wiedzą, że chwalenie się podróbką butelki perfum to jest śmieszne i żałosne, a używanie podróbki kremu może być wręcz szkodliwe?
  A odnośnie leków-jakim cudem podróbki trafiają do dystrybutorów leków, do aptek, jak apteka może sprzedawać podróbkę leków? Są leki odtworzeniowe, generyczne-ale podróbki? Jakim cudem tyle podróbek jest w obrocie?

 • maguniaklikunia

  Oceniono 5 razy 3

  Należy natychmiast przeprowadzić szkolenie aptekarzy najlepiej na wyjeździe na Kanary.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX