TVP została oceniona przez Radę Etyki Mediów za materiały o Pawle Adamowiczu. "Był obiektem oszczerstw"

Rada Etyki Mediów wydała bardzo krytyczną opinię o materiałach TVP o prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu. Sprawę skomentowała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz, komisarz miasta.
Zobacz wideo

Prezydenci pięciu polskich miast poprosili Radę Etyki Mediów o analizę materiałów TVP prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, który zmarł 14 stycznia z powodu ran odniesionych w zamachu. Samorządowcy chcieli, by REM zajęła się publikacjami z ostatnich trzech lat.

Finalnie Rada skupiła uwagę na kilkunastu materiałach TVP, głównie z 2018 roku. Ocena nie wypadła pozytywnie dla telewizji. - Rada stwierdziła, że autorzy tych publikacji manipulują faktami, sugestiami i domniemaniami tak, by przedstawić Pawła Adamowicza jako osobę niegodną zaufania. (...) Był obiektem oszczerstw, ale nie miał prawa do obrony – czytamy w stanowisku REM.

TVP złamała 5 z 7 zasad

Rada Etyki Mediów stwierdziła, że "Wiadomości" TVP załamały pięć z siedmiu zasad Karty Etycznej Mediów. Chodzi o zasady: prawdy, obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza, szacunku i tolerancji, pierwszeństwa dobra odbiorcy. - Zdaniem REM analiza publikacji TVP na temat Pawła Adamowicza w pełni potwierdza opinię dr Wiesława Baryły, psychologa społecznego z Uniwersytetu SWPS, iż "Telewizja Polska uprawia propagandę, która służy do niszczenia przeciwników partii rządzącej" i "sięgając po najgorsze techniki komunikacji nie daje zaatakowanym najmniejszych szans na przedstawienie własnego stanowiska" – napisała Rada.

"REM nie ma jednak wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim kompetencji, by dociekać - o co prosili autorzy pisma Związku Miast Polskich - czy złamanie wskazanych zasad etyki dziennikarskiej wobec Pawła Adamowicza można uznać za okoliczność związaną z zamachem na jego życie" – czytamy w piśmie.

Stanowisko Rady opublikowała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. - Nie możemy o tym milczeć, bo milczenie jest bliskie obojętności. Polska zasługuje na media publiczne wysokiej jakości. Odbudowa wiarygodności telewizji polskiej nie będzie prosta, ale głęboko wierzę, że nastąpi ona prędzej niż wyobrażają to sobie osoby odpowiedzialne za obecny stan TVP – napisała Dulkiewicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (70)
Rada Etyki Mediów oceniła materiały TVP o Pawle Adamowiczu
Zaloguj się
 • pe1

  Oceniono 24 razy 22

  Trzeba to mówić głośno i dobitnie - TVP była inspiratorem i bezpośrednim prowodyrem zamachu na prezydenta Adamowicza. Jacek Kurski i jego podwładni mają krew na rękach, są bezpośrednio winni tej tragedii.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 22 razy 20

  tvpis to ściek.

 • juma07

  Oceniono 19 razy 15

  Czy ktoś z tych cynicznych pigsowskich łajdaków z TVPiS odpowie za to...? Tak tylko pytam...

 • kotprezesa

  Oceniono 18 razy 14

  Jakaś lewacka ta rada.
  Nieprawdaż, piSSowsko-kremlowskie sqwysyny?

 • marc.pl

  Oceniono 14 razy 12

  To co się dzieje w TVP trzeba traktować jako przestępstwo i ludzie którzy zrobili z mediów publicznych pisowską szczujnię powinni trafić za kratki.

 • 55kris

  Oceniono 14 razy 12

  Oj, partia o podwójnie kłamliwej nazwie tego wam nie wybaczy!

 • tr1975

  Oceniono 15 razy 11

  Kurski będziesz siedział. Już niebawem. Kara cię nie ominie, amoralna kanalio.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 12 razy 10

  TVPiss kłamie i manipuluje? Niemożliwe!
  JAkieś konsekwencje zostaną wyciągnięte?

 • biesczad1

  Oceniono 14 razy 10

  KSM - "Jakby Hitler miał taką telewizję, to byśmy do dzisiaj nie wiedzieli, że w ogóle była jakaś wojna..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX