TVP została oceniona przez Radę Etyki Mediów za materiały o Pawle Adamowiczu. "Był obiektem oszczerstw"

Rada Etyki Mediów wydała bardzo krytyczną opinię o materiałach TVP o prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu. Sprawę skomentowała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz, komisarz miasta.
Zobacz wideo

Prezydenci pięciu polskich miast poprosili Radę Etyki Mediów o analizę materiałów TVP prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, który zmarł 14 stycznia z powodu ran odniesionych w zamachu. Samorządowcy chcieli, by REM zajęła się publikacjami z ostatnich trzech lat.

Finalnie Rada skupiła uwagę na kilkunastu materiałach TVP, głównie z 2018 roku. Ocena nie wypadła pozytywnie dla telewizji. - Rada stwierdziła, że autorzy tych publikacji manipulują faktami, sugestiami i domniemaniami tak, by przedstawić Pawła Adamowicza jako osobę niegodną zaufania. (...) Był obiektem oszczerstw, ale nie miał prawa do obrony – czytamy w stanowisku REM.

TVP złamała 5 z 7 zasad

Rada Etyki Mediów stwierdziła, że "Wiadomości" TVP załamały pięć z siedmiu zasad Karty Etycznej Mediów. Chodzi o zasady: prawdy, obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza, szacunku i tolerancji, pierwszeństwa dobra odbiorcy. - Zdaniem REM analiza publikacji TVP na temat Pawła Adamowicza w pełni potwierdza opinię dr Wiesława Baryły, psychologa społecznego z Uniwersytetu SWPS, iż "Telewizja Polska uprawia propagandę, która służy do niszczenia przeciwników partii rządzącej" i "sięgając po najgorsze techniki komunikacji nie daje zaatakowanym najmniejszych szans na przedstawienie własnego stanowiska" – napisała Rada.

"REM nie ma jednak wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim kompetencji, by dociekać - o co prosili autorzy pisma Związku Miast Polskich - czy złamanie wskazanych zasad etyki dziennikarskiej wobec Pawła Adamowicza można uznać za okoliczność związaną z zamachem na jego życie" – czytamy w piśmie.

Stanowisko Rady opublikowała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. - Nie możemy o tym milczeć, bo milczenie jest bliskie obojętności. Polska zasługuje na media publiczne wysokiej jakości. Odbudowa wiarygodności telewizji polskiej nie będzie prosta, ale głęboko wierzę, że nastąpi ona prędzej niż wyobrażają to sobie osoby odpowiedzialne za obecny stan TVP – napisała Dulkiewicz.

TOK FM PREMIUM