Czego boją się Polki, a czego Polacy? Prof. Janusz Czapiński komentuje wyniki badań amerykańskiego instytutu

Czego boi się polskie społeczeństwo? Sprawdził to amerykański instytut badawczy Pew Research Center. Wyniki skomentował w TOK FM prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polska była jednym z 26 państw, w których - wiosną 2018 roku - PRC przeprowadził badania. Okazuje się, że 65 proc. Polaków boi się Rosji. - To najwyższy na świecie wynik - podkreślił Piotr Maślak, gospodarz Pierwszego Śniadania w TOK FM.

- Nie jestem zaskoczony, dlatego że po pierwsze jest faktem, że Rosja zbliża swoje legiony zbrojne. Przecież graniczymy z Rosją w obwodzie kaliningradzkim. Po drugie swoją rolę odgrywają tu media - chodzi o błaganie naszego największego sojusznika (USA - red.), by przysłał tu swoje "dzieci" i broń - tłumaczył psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński.

Zwrócił uwagę, że Polacy bacznie obserwują to, co dzieje się za wschodnią granicą. - To troszkę podnosi obawy. Bo w świadomości wielu Polaków to znaczy, że jesteśmy na krawędzi załamania pewnego układu, który obowiązywał od II wojny światowej. A Ukraina? Przecież Polacy widzą, tego nie da się ukryć, niezależnie czy media to nagłaśniają, czy nie, że Rosję stać na wiele - powiedział prof. Janusz Czapiński.

Dodał, że wyjątkowo poziom strachu przed Rosją wynika z tego, że Polska ma "frontową" lokalizację. Według gościa TOK FM inne kraje, oddalone od Rosji, mogą czuć się pewniej, bezpieczniej.

Kobiety i mężczyźni - jakie są różnice?

Piotr Maślak poinformował, że na kolejnych miejscach w rankingu polskich obaw są te, które podzielają mieszkańcy innych badanych państw, czyli ISIS, zmiany klimatu, cyberataki i broń atomowa Korei Północnej.

Jak ocenił prof. Czapiński, dla Polaków strach przed tzw. Państwem Islamskim oznacza de facto strach przed uchodźcami, którzy uciekają przed wojną rozpętaną między innymi przez ISIS.

Piotr Maślak zwrócił uwagę na to, że według badań Rosji częściej boją się polscy mężczyźni. Z kolei Polki obawiają się zmian klimatu (61 proc. kobiet w porównaniu do 48 proc. mężczyzn).

- Mógłbym zażartować, że Polki bardziej dbają o swoje zdrowie niż Polacy - komentował prof. Czapiński.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

  • Kto się boi USA?
  • Dlaczego od 2015 r. prof. Janusz Czapiński nie publikuje już Diagnozy Społecznej Polaków?
  • Co się stało ze strachem Polaków przed utratą pracy?

DOSTĘP PREMIUM