Czego boją się Polki, a czego Polacy? Prof. Janusz Czapiński komentuje wyniki badań amerykańskiego instytutu

Czego boi się polskie społeczeństwo? Sprawdził to amerykański instytut badawczy Pew Research Center. Wyniki skomentował w TOK FM prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polska była jednym z 26 państw, w których - wiosną 2018 roku - PRC przeprowadził badania. Okazuje się, że 65 proc. Polaków boi się Rosji. - To najwyższy na świecie wynik - podkreślił Piotr Maślak, gospodarz Pierwszego Śniadania w TOK FM.

- Nie jestem zaskoczony, dlatego że po pierwsze jest faktem, że Rosja zbliża swoje legiony zbrojne. Przecież graniczymy z Rosją w obwodzie kaliningradzkim. Po drugie swoją rolę odgrywają tu media - chodzi o błaganie naszego największego sojusznika (USA - red.), by przysłał tu swoje "dzieci" i broń - tłumaczył psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński.

Zwrócił uwagę, że Polacy bacznie obserwują to, co dzieje się za wschodnią granicą. - To troszkę podnosi obawy. Bo w świadomości wielu Polaków to znaczy, że jesteśmy na krawędzi załamania pewnego układu, który obowiązywał od II wojny światowej. A Ukraina? Przecież Polacy widzą, tego nie da się ukryć, niezależnie czy media to nagłaśniają, czy nie, że Rosję stać na wiele - powiedział prof. Janusz Czapiński.

Dodał, że wyjątkowo poziom strachu przed Rosją wynika z tego, że Polska ma "frontową" lokalizację. Według gościa TOK FM inne kraje, oddalone od Rosji, mogą czuć się pewniej, bezpieczniej.

Kobiety i mężczyźni - jakie są różnice?

Piotr Maślak poinformował, że na kolejnych miejscach w rankingu polskich obaw są te, które podzielają mieszkańcy innych badanych państw, czyli ISIS, zmiany klimatu, cyberataki i broń atomowa Korei Północnej.

Jak ocenił prof. Czapiński, dla Polaków strach przed tzw. Państwem Islamskim oznacza de facto strach przed uchodźcami, którzy uciekają przed wojną rozpętaną między innymi przez ISIS.

Piotr Maślak zwrócił uwagę na to, że według badań Rosji częściej boją się polscy mężczyźni. Z kolei Polki obawiają się zmian klimatu (61 proc. kobiet w porównaniu do 48 proc. mężczyzn).

- Mógłbym zażartować, że Polki bardziej dbają o swoje zdrowie niż Polacy - komentował prof. Czapiński.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

 • Kto się boi USA?
 • Dlaczego od 2015 r. prof. Janusz Czapiński nie publikuje już Diagnozy Społecznej Polaków?
 • Co się stało ze strachem Polaków przed utratą pracy?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (68)
Czego boją się Polacy, a czego Polki? Prof. Janusz Czapiński komentuje wyniki badań Pew Research Center
Zaloguj się
 • herr7

  Oceniono 3 razy 1

  W 1939 r większość Niemców sądziło, że radiostację w Gliwicach zaatakowali Polacy. Na tym polega siła propagandy. Następców Josefa Goebbelsa nie brakuje również w mediach w Polsce. W taki sposób robi się z Polaków przyszłe mięso armatnie.

 • mooore

  Oceniono 7 razy 1

  Polska jest krajem tak skrajnie, ze az groteskowo rusofobicznym. 99% politykow i mediow nieustannie straszy nas Rosją i podsyca rusofobię. Każdy przejaw zdrowego rozsądku, każdy głos za proba nawiazania z nimi w miare normalnych relacji politycznych i gospodarczych jest zwalczany za pomocą wyzwsk o ruSSkich troli itp. Jesteśmy jak wyjątkowo uperdliwy komar bzykający pod nosem niedźwiedzia.
  A yymczasme normali Polacy i Rosjanie się lubią i jakoś nie skaczą sobie do gardeł pomimo tej propagandy (po tamtej stronie z kolei w mediach panuje polonofobia)

  podpisano: ruski troll w śmierdzących onucach.

 • pan.szklanka

  Oceniono 5 razy 1

  Wszystko się zgadza. 65% Polaków boi się Rosji, pozostałe 35% chce aneksji i głosuje na PiS.

 • soli5

  Oceniono 5 razy 1

  Ten strach napędzają napędzają media. Polskie media jako całość łącznie z Gazeta to totalne szambo.

 • frank1961

  Oceniono 3 razy 1

  Polaki odwagi!

 • morsik2

  Oceniono 9 razy 1

  Polacy wiedzą czego mogą i powinni się bać, reszta świata tego jeszcze nie wie.

 • justas32

  Oceniono 13 razy 1

  Populistycznym polskim rządom potrzebny jest wróg - Rosja się do tego najbardziej nadaje. Jakby nie wyszło to w zapasie wrogów mamy jeszcze Niemcy, Francję, USA i Brukselę ...

 • angelus-silesius

  Oceniono 4 razy 0

  Na Górnym Śląsku 95 procent Ślązaków boi się Polski, ale to oczywiste z uwagi na to, iż Polska Górny Śląsk od 1945 roku okupuje. Gdyby taka sytuacja przytrafiła się Polsce ze strony Rosji, to Ślązacy by byli bozi bardzo zobowiązani.
  A póki co trwamy i czekamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX