Twój e-PIT bez tajemnic. Co z ulgami, jednym procentem i zwrotem podatku? [PORADNIK]

"Twój e-PIT" - czyli koniec ze żmudnym wypełnianiem rubryczek. W tym roku to urzędnicy fiskusa sami uzupełnią za nas dwa najpopularniejsze zeznania podatkowe: PIT-37 oraz PIT-38. Zdaniem Ministerstwa Finansów szykuje się prawdziwa rewolucja. Wyjaśniamy, jak się w niej odnaleźć.

"Twój e-PIT" to nowa usługa resortu finansów, która startuje w piątek 15 lutego. Od tego dnia aż do końca kwietnia pod adresem podatki.gov.pl każdy będzie mógł znaleźć swoje deklaracje podatkowe, wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową.

Czy to oznacza koniec "papierowych" deklaracji? 

Nie. Każdy z nas nadal może rozliczać się tak, jak do tej pory – na papierze lub elektronicznie, czyli za pomocą popularnych programów podatkowych.

Jeśli nie chcemy nic zmieniać i do urzędu skarbowego wyślemy samodzielnie wypełnionego PIT-a, przygotowany przez urzędników "Twój e-PIT" po prostu stanie się nieważny.

Czy potrzebuję specjalnego oprogramowania?

Nie. Do skorzystania z usługi "Twój e-PIT" wystarczy jedynie dostęp do internetu i dowolna przeglądarka.

Dlatego resort finansów apeluje o ostrożność, jeśli ktoś będzie namawiał nas do zainstalowania konkretnego oprogramowania lub klikania w podejrzane linki.

Czy do zalogowania się potrzebuję profilu zaufanego?

Nie. Tak zwany profil zaufany to tylko jeden ze sposobów logowania na stronie podatki.gov.pl. Drugi polega na wpisaniu przez nas kilku danych, takich jak:

  • PESEL (albo NIP i data urodzenia),
  • kwota przychodu z deklaracji za 2017 rok,
  • kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców za 2018 rok (czyli np. PIT-11).

Urząd nie będzie wymagał od nas żadnych haseł, na przykład do naszego maila lub konta bankowego. Usługa jest też całkowicie bezpłatna.

Czy mogę coś zmienić w takiej gotowej deklaracji?

Tak. Wypełnionego przez urzędników PIT-a będzie można dowolnie edytować, na przykład dopisać  przysługujące nam, brakujące ulgi lub zmienić numer konta bankowego. Oprócz tego będziemy mogli:

  • zaakceptować deklarację bez wprowadzania żadnych zmian,
  • odrzucić deklarację w całości,
  • nic nie zrobić.

W tej ostatniej sytuacji – jeśli w międzyczasie nie rozliczymy się z fiskusem w inny, tradycyjny sposób –  urząd skarbowy automatycznie przyjmie 30 kwietnia tego PIT-a, którego przygotowali za nas urzędnicy.

Czy mogę się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem?

Tak. Po zalogowaniu się każdy z nas będzie mógł zmienić przygotowane przez fiskus indywidualne rozliczenie na rozliczenie wspólne z małżonkiem (lub wspólne z dzieckiem, w przypadku samotnych rodziców).

Co z  moim "jednym procentem"?

W ramach usługi "Twój e-PIT" urzędnicy po prostu przepiszą dane tej organizacji pożytku publicznego (OPP), którą wskazaliśmy w naszej poprzedniej deklaracji. Jeśli rok temu nie wybraliśmy żadnej fundacji ani stowarzyszenia – pole przeznaczone na numer KRS pozostanie puste.

Dane te będzie można jednak łatwo zmienić, jeśli w tym roku chcemy wskazać inną organizację lub wykasować informacje o tej, którą wybraliśmy poprzednio.

Czy w takiej deklaracji znajdą się wszystkie moje ulgi?

Nie. Z naszej poprzedniej deklaracji urzędnicy przepiszą jedynie dane o uldze na dzieci (szczegóły poniżej).

Informacje o pozostałych odliczeniach, takich jak ulga za internet, ulga mieszkaniowa czy rehabilitacyjna, będziemy musieli dopisać samodzielnie. Tak samo będzie w przypadku IKZE oraz odliczeń darowizny na cele krwiodawstwa lub kultu religijnego.

Co z ulgą na dzieci?

Informację o uldze na dzieci urzędnicy przepiszą z naszego poprzedniego zeznania za 2017 rok. Ale jeśli nasze dziecko urodziło się w minionym 2018 roku – wówczas takie dane musimy już uzupełnić sami. Inaczej będzie w przypadku śmierci dziecka. W takiej sytuacji informacje o przysługującej nam uldze zostaną automatycznie wykreślone.

Kiedy dostanę zwrot podatku?

Jeśli skorzystamy z usługi "Twój e-PIT", zwrot nadpłaconego podatku pojawi się na naszym koncie w ciągu 45 dni. To spora różnica, a dla niektórych istotna zachęta, bo w pozostałych przypadkach maksymalny termin na taki zwrot wynosi trzy miesiące.

Do kiedy mogę skorzystać z usługi "Twój e-PIT"?

W natłoku nowości, tutaj akurat nic się nie zmieni. Bez względu na to, jaką formę rozliczenia wybierzemy – papierową, elektroniczną lub wypełniony przez fiskusa "Twój e-PIT" – urzędnicy będą czekali na nasze zeznania podatkowe tradycyjnie do końca kwietnia.

Czy zamierzasz skorzystać z usługi Twój e-PIT?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM