Wojna o Wiosnę. Dwoje prezesów, chaos i zamieszanie prawne w stowarzyszeniu prowadzącym Szlachetną Paczkę

Kto kieruje stowarzyszeniem Wiosna, prowadzącym akcję Szlachetna Paczka? Samo stowarzyszenie jeszcze dwa dni temu ogłosiło, że jest to Joanna Sadzik, dziś natomiast pełnomocnik ks. Grzegorza Babiarza twierdzi, że prezesem jest właśnie duchowny.

W poniedziałek 11 lutego nie doszło do wyboru Joanny Sadzik na prezesa Wiosny. Jedynym prezesem tego stowarzyszenia jest nadal ks. Grzegorz Babiarz - wynika z oświadczenia podpisanego przez pełnomocnika ks. Grzegorza Babiarza, przesłanego dziś Polskiej Agencji Prasowej.

Tymczasem jeszcze dwa dni temu samo stowarzyszenie Wiosna zamieściło na swojej stronie internetowej oświadczenie, z którego wynika, że 11 lutego Joanna Sadzik, po tygodniu od odwołania, ponownie została przez walne zgromadzenie powołana na prezesa.

Stowarzyszenie Wiosna - kto jest prezesem?

Ks. Grzegorz Babiarz, wykładowca akademicki i psychoterapeuta, został decyzją walnego zgromadzenia powołany na prezesa stowarzyszenia 4 lutego. Odwołana została wówczas Joanna Sadzik, która od października pełniła tę funkcję. Zajęła ona wówczas miejsce ks. Jacka Stryczka, który zrezygnował we wrześniu po artykule Onetu, z którego wynikało, że w Wiośnie dochodzi do mobbingu. Ks. Stryczek, założyciel stowarzyszenia, odpierał wówczas te zarzuty. Sprawę bada prokuratura.

Właśnie ks. Babiarz przysłał PAP oświadczenie, podpisane przez swojego pełnomocnika adw. Pawła Kusaka. Z dokumentu tego wynika, że nie doszło do wyboru Joanny Sadzik na prezesa Wiosny, a prezesem pozostaje ks. Grzegorz Babiarz powołany 4 lutego.

- Upubliczniona we wtorek informacja, jakoby w dniu 11 lutego br. doszło do skutecznego odwołania Grzegorza Babiarza z funkcji Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Wiosna oraz do powołania na to stanowisko Joanny Sadzik, nie jest zgoda z prawdą - czytamy w oświadczeniu.

Jak opisuje ks. Babiarz, troje członków zarządu, które 4 lutego, po odwołaniu Sadzik, zrezygnowały z członkostwa zarządu, przyszły na obrady walnego zgromadzenia 11 lutego i oświadczyły, że cofnęły swoje rezygnacje, oraz że "jako rzekomy Zarząd przyjęły kilkunastu nowych Członków Stowarzyszenia". Liczba tych osób - czytamy - przewyższała liczbę dotychczasowych członków. Czytamy też, że "spotkanie to wbrew prawu uznało się za obrady walnego zgromadzenia członków", a potem zakomunikowało o odwołaniu ks. Babiarza z funkcji prezesa oraz powołaniu Joanny Sadzik na jego miejsce.

O tym, że zamieszanie towarzyszyło już odwołaniu Joanny Sadzik z funkcji prezesa stowarzyszenia Wiosna Agata Kowalska rozmawiała na antenie TOK FM z Dominiką Wantuch z "Gazety Wyborczej". Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM