Arabia Saudyjska i Białoruś ograniczają import polskiej żywności. Nie tylko z powodu handlu mięsem chorych krów

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że Arabia Saudyjska i Białoruś wprowadzają czasowe ograniczenie importu polskiej żywności.
Zobacz wideo

Jak wynika z informacji umieszczonych na internetowej stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że Białoruś zdecydowała się na wstrzymanie kupna polskiego mięsa ze względu na informację o przypadku BSE. Chore na BSE zwierzę wykryto w Mirsku na Dolnym Śląsku.To pierwszy od sześciu lat przypadek tej choroby w Polsce.

Czytaj też: "Argentyńskie steki" z mięsa chorych krów z Polski. Tak sprzedawano je w czeskich restauracjach>>>

Kłopoty polskiej branży mięsnej zaczęły się po ujawnieniu, przez dziennikarzy Superwizjera TVN, procederu uboju chorych krów i sprzedaży pozyskanego w ten sposób mięsa. Skandal wywołał szybką reakcję Komisji Europejskiej. Bruksela szybko przysłała do Polski kontrolerów.

Według hodowców bydła, straty związane z informacjami o sprzedaży mięsa chorych krów, mogą sięgnąć w tym roku  600 mln złotych. - Przez jednego przedsiębiorcę cierpi cała branża - mówił w TOK FM Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Po ujawnieniu procederu, który odbywał się w jednej z ubojni na Mazowszu, spadła liczba zamówień z zagranicy. Mniej polskiej wołowiny zaczęli zamawiać m.in. Niemcy, Słowacy, Francuzi.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM