Gen. Ścibor-Rylski będzie miał pomnik. Rada Warszawy chce też uczcić Olszewskiego

Będzie pomnik generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego w Warszawie. Zielone światło do jego budowy dali warszawscy radni. Rada zaapelowała też o rozpoczęcie prac nad pomnikiem Jana Olszewskiego.

Pomnik gen. Ścibor-Rylskiego to inicjatywa Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związku Powstańców Warszawskich. Z decyzji radnych cieszy się uczestniczka powstania Halina Jędrzejewska. - Jesteśmy szczęśliwi. Widzimy, że pamięć o naszym wspaniałym "Motylu" będzie kontynuowana – mówiła Jędrzejewska.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreśla, że radni byli jednogłośni. - Generał jest emanacją powstańców, jest ich symbolem. Za życia zabiegał o to, żebyśmy się nie dzielili i teraz po śmierci też nas połączył – oceniła Malinowska-Grupińska. Popiersie generała wykonane z brązu ma stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego do 3 sierpnia. Wtedy przypada 1. rocznica śmierci gen. Ścibor-Rylskiego.

Rada Warszawy w czwartek podjęła też uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac nad pomnikiem byłego premiera Jana Olszewskiego. Projekt stanowiska na początku sesji wnieśli radni PiS. W głosowaniu za stanowiskiem opowiedziało się 54 radnych, nikt nie był przeciwko. - Rada Warszawy wzywa prezydenta m.st. Warszawy, aby upamiętnić tę heroiczną postać naszej wspólnej historii. Rada Warszawy apeluje do prezydenta, aby już dziś rozpocząć prace umożliwiające ustanowienie monumentu na jednej z ulic lub placów Warszawy - głosi przyjęte stanowisko.

Przewodnicząca Rady powiedziała dziennikarzom, że Olszewski był Honorowym Obywatelem m.st. Warszawy i był "bez najmniejszych wątpliwości wybitną postacią". Jak powiedziała, Olszewskiemu należy się pomnik w stolicy.

Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski ps. "Motyl", "Stanisław" urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta". W 2016 roku IPN chciał wytoczyć generałowi proces lustracyjny. Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia 2018 roku.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Główne uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego odbędą się w sobotę; o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza żałobna. Były premier zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych.

DOSTĘP PREMIUM