Żłobki w Warszawie. Będą dodatkowe punkty dla szczepionych dzieci

Nieszczepionym dzieciom będzie trudniej dostać się do publicznego żłobka w Warszawie. Dodatkowe punkty dostaną te maluchy, których rodzice wykażą, że były szczepione.

Warszawscy radni przyjęli uchwałę, dzięki której od września dodatkowe 30 punktów dostaną dzieci zaszczepione. Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy przyznał, że to "element myślenia, żeby w żłobkach było zdrowo". - Chodzi o to, żeby do żłobków nie trafiały dzieci niezaszczepione, roznoszące choroby, które nie tylko zwiększają absencje, ale po prostu stanowią zagrożenie dla innych dzieci - powiedział Rabiej.

Rekrutacja do żłobków. Dodatkowe punkty dla szczepionych dzieci

- Podstawowy cel nowego kryterium to bezpieczeństwo - wyjaśnia przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w radzie Aleksandra Śniegocka-Goździk z Koalicji Obywatelskiej. - Jeżeli ktoś nie chce szczepić dzieci, to nie mamy możliwości zmuszenia go do tego. Ale to może być element zabezpieczenia innych dzieci, których rodzice są odpowiedzialni i je szczepią - dodała Śniegocka-Goździk.

Uchwałę popierają też radni PiS. - Bardzo dobrze, że pojawiło się takie kryterium. To dobre rozwiązanie - mówił radny PiS Tomasz Herbich. Uchwała uwzględnia sytuację, w której dziecko nie może być zaszczepione ze względów medycznych.

Żłobki w Warszawie. Jest więcej zmian

Radni znieśli też opłatę za publiczne żłobki. Od września wszystkie publiczne placówki będą darmowe. Miasto zacznie również wykupować miejsca w żłobkach prywatnych w standardzie 1400 zł.

Równolegle miasto zapowiada, że przyspieszy budowę 36 nowych miejskich żłobków, tak by powiększyć liczbę miejsc w placówkach publicznych o 5400. Na koniec obecnej kadencji władze stolicy chcą zapewnić w sumie 27 tysięcy miejsc w żłobkach. Z bezpłatnych żłobków będą mogli skorzystać rodzice mieszkający i płacący podatki w Warszawie.

TOK FM PREMIUM