Pogrzeb Jana Olszewskiego. Dziś kończy się żałoba narodowa

O 11 zaczną się główne uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Były premier zmarł 8 lutego. W kraju do 19 obowiązuje żałoba narodowa.
Zobacz wideo

O godzinie 10.50 z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej wyprowadzona zostanie trumna Jana Olszewskiego. Następnie nastąpi przemarsz konduktu do Archikatedry Św. Jana Chrzciciela, gdzie o godzinie 11 odbędzie się msza żałobna.

Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji. Następnie na lawecie wojskowej, w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

Do 19 będzie trwać żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego.

Reorganizacja ruchu

Uroczystości zaplanowane na sobotę oznaczają utrudnienia i reorganizację ruchu w Warszawie. Stołeczny ZTM informuje, że od 12 do 15 zmienionymi trasami będą kursowały autobusy 116, 178, 108, 503, 518. Zmiany dotyczą rejonu placu Krasińskich.

Między godz. 13 a 13.30,  kondukt pogrzebowy przechodzić będzie spod archikatedry św. Jana Chrzciciela pod pomnik Powstania Warszawskiego trasą: pl. Krasińskich - Bonifraterska - Muranowska - Stawki - Okopowa - Powązkowska na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Powstaniec warszawski, działacz opozycji, premier

Jan Olszewski zmarł 8 lutego. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem powstania warszawskiego.

W PRL wielokrotnie był obrońcą w procesach politycznych m.in. pisarza Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, Adama Michnika. Po wydarzeniach marca 1968 roku, w związku z obroną studentów, których zatrzymano w czasie protestów w Warszawie, został zawieszony w prawach wykonywania zawodu.

W latach 70. Jan Olszewski należał do założycieli Komitetu Obrony Robotników. W 1980 roku został doradcą Solidarności i Lecha Wałęsy. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, z ramienia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

Premierem był w latach 1991-92. Jego rząd został odwołany po tzw. "nocy teczek".

TOK FM PREMIUM