Niedziela bez handlu. 17 lutego sklepy będą zamknięte

W najbliższą niedzielę, 17 lutego sklepy będą zamknięte. Oznacza to, że zakupy będzie można zrobić np. na stacjach benzynowych.

Najbliższa handlowa niedziela za tydzień - 24 lutego. Jutro zakupy można będzie zrobić m.in. na stacjach benzynowych i sklepach prowadzonych przez ich właścicieli.

Zgodnie z przepisami ustawy, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, w 2019 r. tylko w jedną niedzielę w miesiącu sklepy mogą być otwarte. To ostatnia niedziela każdego miesiąca. Wyjątkiem od tej reguły będzie kwiecień i grudzień, czyli miesiące, w których przypadają Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Od przyszłego roku zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele w miesiącu.

Będzie zmiana?

Rząd nie wyklucza, że dojdzie do zliberalizowania przepisów zakazujących handlu w niedziele. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreśla Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju, rząd zapowiada zmiany, bo zakaz handlu nie cieszy się popularnością wśród Polaków. A przed nami wybory do PE i polskiego parlamentu. Drastyczne ograniczenie handlu w niedziele może zniechęcić niektórych do głosowania na PiS.

- Rośnie niezadowolenie konsumentów, które Biuro Analiz Sejmowych stwierdza w swojej analizie - podkreślał gość TOK FM. Najnowsze badania pokazują, że ponad 70 procent Polaków chce przywrócenia handlu w niedziele.

TOK FM PREMIUM