Marsz narodowców w Hajnówce. Sąd uchylił zakaz wydany przez burmistrza

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił w poniedziałek decyzję burmistrza Hajnówki (podlaskie) zakazującą marszu środowisk narodowych. Wydarzenie ma się odbyć 23 lutego z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Sąd rozpatrywał odwołanie od decyzji władz samorządowych Hajnówki, złożone przez organizatorów marszu. Postanowienie nie jest prawomocne; w ciągu doby można je zaskarżyć do sądu II instancji.

Marsz, który w tym roku organizowany będzie po raz czwarty, od początku wzbudza w Hajnówce emocje, ponieważ upamiętnia m.in. Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia zimą 1946 roku spalił kilka białoruskich wsi między Bielskiem a Hajnówką. Od kul i w płomieniach zginęło blisko 80 osób, głównie kobiet i dzieci. Śledczy IPN rajd Burego uznali za zbrodnię ludobójstwa i czystkę etniczną. 

Decyzję zakazującą marszu burmistrz Jerzy Sirak uzasadnił m.in. tym, iż w czasie ubiegłorocznego wydarzenia jego uczestnicy "prezentowali symbole krzyża celtyckiego i odznaki trupiej główki z piszczelami tzw. "Totenkopf", wznosili okrzyki "Narodowa Hajnówka" i "gloryfikowali" postać Romualda Rajsa ps. "Bury" poprzez okrzyki "Bury - mój bohater"".

Wskazał, że "okrzyki o skrajnie nacjonalistycznym charakterze", takie jak "Narodowa Hajnówka", "miały wyjątkowo wrogi wydźwięk wobec przedstawicieli mniejszości narodowych zamieszkujących Hajnówkę i osób o pochodzeniu innym niż polskie". W uzasadnieniu przywołał wyroki sądowe, w których krzyż celtycki był uznawany za symbol neofaszystowski; zwracał też uwagę, że okoliczności ubiegłorocznego marszu bada prokuratura.

Śledztwo w tej sprawie, umorzone i wznowione po skardze rzecznika Praw Obywatelskich, prowadzi wciąż, bez efektów, policja.

Dwa lata temu władze Hajnówki również próbowały zakazać marszu, wówczas jednak w postępowaniu sądowym zakaz został ostatecznie uchylony.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (32)
Marsz narodowców w Hajnówce. Sąd uchylił zakaz wydany przez burmistrza
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 28 razy 24

  Część elektoratu PIS w całej okazałości.
  Mordercy na sztandarach. "Śledczy IPN rajd Burego uznali za zbrodnię ludobójstwa i czystkę etniczną".
  Ale kogo to obchodzi. Przecież to PO nawołuje do nienawiści. 

 • pawlan

  Oceniono 24 razy 18

  Brunatni bandyci mają wielu wysoko postawionych przyjaciół w całym systemie prawnym Polski. Dowody na to podawane są na bieżąco... Niestety dla przyszłych pokoleń ten naród nie nauczył się niczego z czasów II wojny światowej. Co gorsza, prosi się tym samym o powtórkę historii, a te jak wiadomo są często znacznie bardziej krwawe i brutalne... Co to oznacza dla narodu polskiego? Spełnienie marzeń sennych Hitlera i jego formacji czyli zagłada.

 • mawik_net

  Oceniono 22 razy 12

  Hańba, ale kiedyś ten sąd osądzimy.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 14 razy 10

  Skoro rząd Pisu popiera morderców, gwałcicieli lat powojennych to czemu ich zwolennicy nie mieliby maszerować i gloryfikować tych morderców i gwałcicieli. W końcu zawsze w takich imprezach jest obowiązkowa msza którą prowadzi przedstawiciel pedofilów, a i uczestniczący sami podsyłają swe dzieci tym pedofilom by zaspakajali swe żądze.
  Potem nie dziwota że w tych organizacjach naziolskich taka ilość kryptogejów. Ale za to mają takich śliczniutkich, gładkolicych przywódców jak Bosak, Andruszkiewicz, Międlar czy takie słodkie brutale jak Kowalski czy Rybak.

 • justas32

  Oceniono 19 razy 9

  33 % Polaków wierzy że ludzie żyli razem z dinozaurami. 33 % Polaków głosuje na PiS. Przypadek ? Nie sądzę …

 • andzialak

  Oceniono 17 razy 7

  Faszystowskie lajno z ONR-u znowu będzie pluć Polakom w twarz

 • dirk.gently

  Oceniono 8 razy 6

  "Hajlówka"

 • kkrispl

  Oceniono 12 razy 6

  Mam radę dla Burmistrza, niech zmieni zarzut o jedno słowo i znów zakaże, oni się znowu odwołają i wygrają. I znów zmienić zarzut o słowo i tak do skutku. W końcu nie starczy im po prostu czasu, i nie zdążą się odwołać.. Tępić nazioli dzień i noc, a Andruszkiewicza podobnie, pozywać do skutku, aż go wsadzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX