Profil zaufany. "Twój e-PIT", ZUS, punkty karne dostępne online. Jak go założyć i do czego się przydaje?

Chcesz sprawdzić, czy skarbówka poprawnie rozliczyła twój PIT? Może w tym pomóc założenie profilu zaufanego. Sprawdź, jak to zrobić i do czego jeszcze taki profil może się przydać.
Zobacz wideo

Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które identyfikują nas podczas załatwiania spraw w internetowych usługach różnych urzędów, od ZUS po skarbówkę. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt - poza jego właścicielem - nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.

Jak założyć profil zaufany

Profil zaufany może założyć każdy, za darmo i w dowolnym momencie. Są na to dwa sposoby. Pierwszy: przez internet, bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, wystarczy mieć konto bankowe, jednak najpierw warto sprawdzić, czy nasz bank taką usługę oferuje. Konto bankowe wykorzystuje się do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Proces zakładania profilu zaufanego odbywa się już na stronie banku. Drugi sposób, dzięki któremu także nie trzeba wychodzić z domu, dostępny jest dla tych Polaków, którzy posiadają już kwalifikowany podpis elektroniczny.

Profil zaufany można też założyć w urzędzie. Wniosek można wysłać przez internet, jednak aby potwierdzić swoje dane, należy udać się osobiście do punktu potwierdzającego. Pracownik punktu potwierdzającego poprosi o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony wniosek i poprosi o jego podpisanie.

Do czego można wykorzystać profil zaufany?

Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Daje on dostęp do elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego czy zgłoszenia urodzenia dziecka. Z profilu zaufanego można też skorzystać, aby załatwić swoje sprawy w ZUS-ie. Dzięki niemu można też zalogować się do usługi rozliczania podatków "Twój e-PIT", bez podawania dodatkowych danych. Profil zaufany daje też kierowcom możliwosć sprawdzenia stanu ich punktów karnych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM