Koniec zimy? W powietrzu poczujemy prawdziwą wiosnę

To może być już koniec mroźnej zimy. Według ekspertów od klimatu i zjawisk pogodowych w Polsce i centralnej części Europy zapanuje, wyjątkowe jak na tę porę roku, ocieplenie.

W najbliższych tygodniach w wielu miastach, szczególnie centralnej i zachodniej Polski w ciągu dnia temperatura osiągnie 12 stopni Celsjusza. W powietrzu poczujemy prawdziwą wiosnę. A wszystko przez ekstremalne zjawiska występujące w pogodzie wyjaśnia klimatolog z uniwersytetu przyrodniczego w Poznaniu prof. Janusz Olejnik.

- Klimat się rozchwiał. Dramatycznie się rozchwiał. My w tej chwili mamy ciepło, a w niektórych rejonach na półkuli północnej leży masa śniegu. Czy to już jest wiosna czy to jest koniec zimy? Tego gwarantować oczywiście nie mogę, ale te najbliższe dwa tygodnie, które nas czekają będzie bardzo ciepło - mówi profesor. I dodaje:

- Mamy ciągle luty. Nie powinien nas dziwić za oknami śnieg, minus pięć stopni. To byłoby coś normalnego. A tu mamy temperaturę wyższą o 15 stopni i zero śniegu. Przynajmniej tu w Polsce

To znaczy, że marzec i kwiecień też mogą być ciepłe. Niestety ma to swoje niedobre konsekwencje dla przebiegu pogody. Bo wiosną może się pojawić problem suszy, która zaszkodzi uprawom. 

DOSTĘP PREMIUM