Suchecka: Wnioski NIK są błędne, zawieszenie matury z matematyki to nie rozwiązanie

NIK chce zawieszenia matury z matematyki. MEN odpowiada: Matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich.

Ministerstwo edukacji na postulaty NIK o zawieszeniu matury z matematyki z powodu niskiego poziomu jej nauczania w szkołach odpowiedziało komunikatem: Byłoby to powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego. Nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji, podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

"Matematyka uczy logicznego myślenia i je porządkuje, co ułatwia rozwiązywanie problemów, a przede wszystkim – rozwija wyobraźnię. Umiejętności kształcone głównie w ramach zajęć z matematyki są niezbędne do rozwiązywania problemów w wielu dziedzinach i dyscyplinach naukowych, takich jak: medycyna, inżynieria, biznes i ekonomia czy informatyka" - czytamy dalej.

W raporcie złe wnioski?

- Rozmawiałam dziś z Marcinem Karpińskim, specjalistą od nauczania matematyki, który był koordynatorem licznych badań Instytutu Badań Edukacyjnych. Użył określenia, że ten raport to efekt analfabetyzmu matematycznego. Jest tam dużo bardzo ciekawych danych, tylko niekoniecznie wnioski z nich wyciągane są słuszne. NIK sprawdził ilu uczniów oblewa maturę, uli nie zdaje z klasy do klasy na matematyce, jak wygląda edukacja wczesnoszkolna - mówiła na antenie TOK FM Justyna Suchecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej". - Wnioski wysunął daleko idące i nie związane z tym, co zbadał. Jak czytamy, że gorzej wypadły w badaniu PISA, które dotyczą 15-latków, to nie sposób nie zadać pytania, jak to się ma do matury. To, że mamy problem z nauczaniem matematyki, wiemy od bardzo dawna. Zwłaszcza w klasach 1-3 - oceniła.

Dodała, że mamy twarde dane, które pokazują, że nasi nauczyciele uczący na pierwszym etapie, mają braki w wykształceniu i popełniają takie samy błędy, jakie potem popełniają ich uczniowie. Te braki według dziennikarki wynikają z tego, że tej matury z matematyki przez lata nie było.

- Ze wszystkich podstaw programowych matematyka nie jest najgorsza. Problem w tym, kto tej matematyki uczy. Mogą być nauczyciele którzy zostali w szkole, a nie są najlepsi. Matematycy to największa bolączka zwłaszcza w miastach, bo dobry matematyk pójdzie do pracy w biznesie. Jak chcemy mieć dobrych matematyków, to musimy im dobrze zapłacić - mówiła też Suchecka w "Analizach" TOK FM. Dodała też: - Raport NIK pokazuje, że wszędzie się dzieje źle. Skoro widzimy, że problem zaczyna się na początku wśród 6-7 latków, to rozwiązaniem ma być zawieszenie matury z matematyki? Oraz jak zlikwidujemy maturę z matematyki, to skąd będziemy wiedzieć, że zaczęliśmy jej uczyć lepiej? - pytała.

DOSTĘP PREMIUM