Sąd zezwala na marsz narodowców w Hajnówce. Uczczą Burego

Narodowcy będą mogli bez przeszkód uczcić w Hajnówce Romualda Rajsa Burego.
Zobacz wideo

Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie uchylił zakaz marszu ku czci wyklętego, który według śledczych IPN ma na sumieniu zbrodnię ludobójstwa.

Sąd apelacyjny decyzję podjął na posiedzeniu niejawnym, na razie nie jest znane uzasadnienie wyroku. Ale już w pierwszej instancji sąd okręgowy uznał, że wolność zgromadzeń dopuszcza również takie demonstracje, których celem jest prowokowanie.

- Drażnienie, a nawet obrażanie grup narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych przeprowadzeniem zgromadzenia znajduje się w zakresie ochrony wolności zgromadzeń - uzasadniał decyzję sędzia Piotr Kozłowski.

Właśnie za prowokację marsz narodowców uważa burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. Zakazując marszu, podkreślał, że większość mieszkańców miasta to prawosławni Białorusini, więc osoby tej samej narodowości i wyznania co ofiary Burego - blisko osiemdziesięciu mieszkańców podhajnowskich wsi, spalonych zimą 1946 roku.

Czytaj też: Marsz narodowców w Hajnówce. Sąd uchylił zakaz wydany przez burmistrza

Marsz ku czci wyklętego, uznanego przez IPN za ludobójcę, to niejedyna demonstracja, którą zaplanowano na sobotę w Hajnówce. W tym samym czasie za ofiary Burego będą modlić się mieszkańcy miasta. A przeciw samemu marszowi narodowców zaprotestują Obywatele RP.

DOSTĘP PREMIUM