System "Twój e-PIT" ma błędy? Ministerstwo odpowiada na wątpliwości

Czy "Twój e-PIT" dokonuje błędnych wyliczeń i zdradza za dużo na nasz temat naszemu pracodawcy? O to pytaliśmy w Ministerstwie Finansów.

Wątpliwości budzi m.in przypadek dotyczący zeznań podatkowych osób, które wykonują zawody twórcze i z tego powodu mogą odliczać 50 procent kosztów uzyskania przychodu. W części wygenerowanych przez nowy system zeznań - w miejscu, którym powinna znajdować się ulga - widnieje zero.

Zdaniem resortu, problem wynika z wypełnienia błędnych formularzy przez pracodawców.

Ekonomista dr Bogusław Grabowski sugerował w TOK FM, że system "Twój e-PIT" zawiera też poważny błąd merytoryczny. Ma polegać na matematycznym sumowaniu wszystkich PIT-ów 11, które dostajemy od różnych pracodawców, w tym rubryki "koszt uzyskania przychodu". W ten sposób, zdaniem naukowca, dochodzi do błędnego wyliczenia rocznych kosztów uzyskania przychodu - limit zostaje przekroczony.

Przedstawicielka ministerstwa poinformowała, że nie dotarły do niej takie informacje.

- Nie posiadam również informacji, żeby spłynęły do nas zgłoszenia podatników, że te koszty w zeznaniu zostały wykazane wyższe niż limit ustawowy - tłumaczyła Domasiewicz i zaznaczała, że wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowości rozliczenia e-PIT powinny być zgłaszane.

- Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, polecam przekazanie zgłoszenia na adres info.epit@mf.gov.pl. Nasi eksperci się skontaktują z podatnikiem i będą wyjaśniali sprawę - tłumaczyła.

Kolejnym problemem, na który uwagę zwrócił "Dziennik Gazeta Prawna", jest fakt, że pracodawca najczęściej posiada dane, które pozwalają zalogować się na konto pracownika w elektronicznym systemie. Tym samym, może podejrzeć na przykład, czy dorabialiśmy sobie w innych firmach i ile zarabia nasz współmałżonek. Może też dokonywać pewnych zmian w rozliczeniach, np: w zakresie przekazania 1 procenta podatku.

- I tak ma wgląd w te dane. Oczywiście i tak weryfikujemy tę kwestię. Warto wspomnieć, że jeżeli pracodawca robi coś takiego, czyli podszywa się pod czyjeś dane, podlega odpowiedzialności karnej - przypomniała Renata Domasiewicz.

W środę prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa poprosiła minister finansów Teresę Czerwińską o wyjaśnienie, czy pracodawcy mogą zalogować się do usługi Twój e-PIT, korzystając z danych pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników.

 Z systemu Twój e-PIT można korzystać od 15 lutego.

DOSTĘP PREMIUM