Jest raport oskarżający biskupów o ukrywanie księży wykorzystujących seksualnie nieletnich

Fundacja "Nie lękajcie się" opublikowała raport na temat wykorzystywania seksualnie nieletnich w polskim Kościele, a w nim nazwiska 24 biskupów, którzy zdaniem autorów raportu tuszowali tego rodzaju przypadki.

Przy nazwiskach wysokich rangą hierarchów kościelnych - podane są sprawy księży skazanych za wykorzystywanie seksualne nieletnich - ale decyzją swoich przełożonych - przeniesionych do innych parafii lub instytucji kościelnych

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódz - miał ukrywać księdza Mirosława Bużana - prawomocnie skazanego za molestowanie 15-latki. Decyzją swojego patrona - wszedł w skład prestiżowej kapituły działającej przy arcybiskupie Głodziu. Do tej pory jest księdzem.

Nieżyjący arcybiskup Tadeusz Gocłowski - miał wiedzieć o wykorzystywaniu seksualnym w głośnej ostatnio sprawie księdza Henryka Jankowskiego. W liście do kapelana solidarności pisał m.in "Poważny problem, który od kilku lat budzi mój niepokój, to twój stosunek do młodych mężczyzn, do chłopców" i przestrzegał przed złośliwymi komentarzami.

O sprawie jednak nie poinformował Watykanu. A po artykule Bożeny Aksamit, nieżyjącej już reporterki "Dużego Formatu", na jaw wychodzą kolejne skandaliczne historie i zeznania ofiar Jankowskiego.

Z kolei wysłannik Episkopatu na szczyt w Watykanie - arcybiskup Marek Jędraszewski - w raporcie opisany jest jako jeden z najbardziej aktywnych obrońców arcybiskupa Juliusza Paetza, duchownego oskarżanego o molestowanie kleryków. Niemal równo rok temu - na Twitterze Episkopatu Polski - w tzw. kartce z kalendarza, przypomniano o jego urodzinach. wpis ten wywołał lawinę krytycznych komentarzy - wreszcie po kilku godzinach został usunięty.

Jak stwierdzają autorzy raportu, od pięciu lat zabiegali o kontakt z polskimi hierarchami, ale ich apele nie spotkały się z odzewem duchownych.

DOSTĘP PREMIUM