Żakowski apeluje: Niech będzie ten pomnik Jankowskiego, ale napiszmy "kapelan Solidarności - pedofil"

Jacek Żakowski w Porannym Przeglądzie Prasy TOK FM odniósł się do sprawy obalonego pomnika prałata Henryka Jankowskiego. - Nie jestem na tyle radykalny, żeby powiedzieć, że superfajnie, że zburzyli ten pomnik. Powiem, że nie dziwię się, że to zrobili - mówił dziennikarz.
Zobacz wideo

Jego zdaniem, państwo samo prowokuje takie sytuacje. - Państwo które jest bezczynne i bezradne wobec oczywiście niemoralnych, jawnych i masowych praktyk naraża się na to, że tworząc przestrzeń dla linczu, powoduje, że on się dokonuje - podkreślał Żakowski.

Jak dodawał, system nie do końca sprawdza się w pilnowaniu przestrzeni publicznej przed tym, by nie pojawiały się w niej rzeczy nieodpowiednie. - Państwo pilnuje, żeby nie stawały pomniki Hitlera czy Lenina. Dlaczego nie pilnuje, żeby nie stały pomniki przestępców w sutannach? Obrażając moralność publiczną, państwo i Kościół powodują reakcję - podkreślił prowadzący audycję.

Według Żakowskiego, trzeba było "zabrać ten pomnik, zanim ktoś go zburzył". - Ksiądz Jankowski był ważną postacią dla "Solidarności", ale był też złowieszczą postacią dla publicznej moralności. Dobra, niech staje ten pomnik, ale napiszmy "kapelan Solidarności - pedofil". Czy prywatni właściciele pomnika chcą, żeby stał z takim napisem? Czy może, żeby znalazł się na działce znanego cukiernika? Może nie pedofil, ale jakieś inne określenie, "lubił bardzo młodych chłopców" - ocenił Jacek Żakowski i dodał: Tak jak niesprawiedliwość ekonomiczna prowadzi do rewolucji, tak niesprawiedliwość wobec podstawowych praw prowadzi do linczu.

Pomnik prałata Henryka Jankowskiego został obalony w nocy z środy na czwartek.  Sprawcy są w rękach policji i będą odpowiadać za znieważenie pomnika. Inicjatorzy monumentu chcą, by wrócił on na cokół jeszcze w piątek. Z kolei władze miasta ostrzegają, że do tego mogą być potrzebne specjalne zgody. Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (198)
Jacek Żakowski o pomniku ks. prałata Henryka Jankowskiego
Zaloguj się
 • selena-0

  Oceniono 22 razy 18

  czy widzieliscie wczoraj to co ja ...Piotr Duda ten od Kacperka składajacy kwiaty pod zburzonym pomnikiem pedofila i paskudne grożby ....pytam sie kto wybiera to obrzydliwe indywiduum na przew, solidarności. Ten pisowski wazeliniarz i ich zbrojny obronca i fan pedofilów powinien zniknąć z polskiej przestrzeni publicznej

 • incipit

  Oceniono 14 razy 12

  Jeszcze dopisać: był SB-kiem. Solidarność oszukiwał i donosił co się w niej dzieje. To nawet zomo-Duda nie zgodził się na takie napisy na pomniku. Niech leży obalony.

 • cud_smolenski

  Oceniono 12 razy 10

  SOLIDARNOSC popiera PEDOFILIE. Solidarnosc ( terazniejsza ) wspiera pedofilow. Zwiazek zawodowy PEDOFILOW.

 • wernyh

  Oceniono 13 razy 9

  @fields1
  Czyn Polańskiego - naganny. Ale jesteś pewien, że można stawiać znak równości między jednorazowym wybrykiem hollywoodzkiego reżysera a wieloletnimi niegodziwościami katolickiego księdza?

 • ercu

  Oceniono 10 razy 8

  "ksiedzu pedofilowi wdzięczni parafianie" taki napis bym wolał

 • fuqu

  Oceniono 8 razy 8

  w sumie to władze miasta mogą zrobić jedną prostą rzecz,
  nawet bez usuwania pomnika.
  Zmienić nazwę placu na "Plac pedofila".

  I jak ktoś zapyta "gdzie jest pomnik ks, Jankowskiego?"

  zawsze otrzyma odpowiedź:
  "Na placu pedofila, o tam, pierwsza w lewo"

 • maaac

  Oceniono 7 razy 7

  Zabawne jak lewaccy prawicowcy zrobili się tolerancyjni wobec tw. Jak bardzo chcą sądów by oceniać czyjąś winę. Do tej pory sam cień podejrzenia o kapowanie wystarczał. Do tej pory jak nie samo oplucie człowieka to decyzja administracyjna wojewody czy IPN była wyrokiem na pomnik czy patrona ulicy. Jak to zmienia się ludziom perspektywa co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX